Iulian Cristea, după ce a cauzat penalty-ul din care Andrei Ivan a deschis scorul: ”L-a dat foarte uşor. Sunt foarte dezamăgit”

Fotbal intern

Iulian Cristea consideră că penalty-ul din care Andrei Ivan a deschis scorul a fost dictat uşor.

FCSB a pierdut teren în lupta la titlu cu CFR Cluj. Bucureştenii au fost surclasaţi nemţeşte de oltenii lui Reghecampf.

Deşi au dominat partida şi au avut numeroase situaţii la poarta adversă, FCSB a fost învinsă de Universitatea Craiova, scor 0-2, în etapa a 3-a din play-off-ul Ligii 1.

Formaţia din Bănie a deschis scorul pe finalul primei reprize. În careul roş-albaştrilor a avut loc un duel intens pentru minge între Andrei Ivan şi Iulian Cristea.

În urma unui contact cu fundaşul FCSB-ului, atacantul Craiovei a căzut în careu, iar arbitrul Horaţiu Feşnic a arătat punctul de la 11 metri.

Andrei Ivan nu a ratat execuţia, astfel că şi-a dus echipa în avantaj chiar înainte de pauză.

Golul senzaţional reuşit de Ovidiu Bic în repriza a doua a încheiat definitiv socotelile celor trei puncte, iar formaţia olteană a plecat victorioasă de pe Arena Naţională.

La finalul meciului, Iulian Cristea a comentat faza cu pricina. Acesta consideră că penalty-ul a fost uşor acordat, părere pe care o are şi Constantin Zotta, prezent în studioul Orange Sport.

De asemenea, fundaşul FCSB-ului a precizat că obiectivul echipei este asigurarea locului doi în clasamentul Ligii 1.

”Sunt foarte dezamăgit, un joc pe care l-am controlat din primul minut. Din păcate a venit acea greşeală a mea şi fără să ajungă la poartă au condus ei cu 1-0, pe un joc bun al nostru.

(n.r. despre penalty) Eu am zis că l-a dat foarte uşor, nu mi-am dat seama dacă l-am atins.

Ne-au bătut 2-0, dar am controlat jocul, ne-am creat ocazii chiar multe. Din păcate nu am reuşit şi ei au marcat din două şuturi, un penalty şi un şut spre poarta noastră.

(n.r. despre titlu) Mai sperăm. Era un obiectiv şi să ne consolidăm locul 2. Acum trebuie să câştigm la Voluntari.

Şi înainte era diferenţă mare şi am reuşit să recuperăm. Acum ne dorim iar să recuperăm, dar cel mai important e să luăm locul 2”, a declarat Iulian Cristea, la finalul jocului.

Afla mai multe despre: cristeafcsb