La câteva ore după ce Bayern şi-a trecut în cont al 10-lea titlu consecutiv, PSG a reuşit să îl câştige pe al 10-lea din istoria sa

Ligue 1

PSG a reuşit să câştiga campionatul, deşi nu a fost capabilă să o învingă pe Lens.

Formaţia Paris Saint-Germain a câştigat, sâmbătă seară, pentru a zecea oară campionatul Franţei, după ce a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Lens, în etapa a 34-a din Ligue 1.

Lens a jucat în inferioritate numerică din minutul 58, când a fost eliminat Danso.

PSG a marcat prin Messi ‘68, iar Lens a egalat deşi avea un jucător mai puţin, în minutul 88, prin Corentin Jean.

Partidele Rennes – Lorient, Clermont – Angers, Metz – Brest, Nantes – Bordeaux, Nice – Troyes, Lille – Strasbourg şi Reims – Marseille se vor disputa duminică.

Paris Saint-Germain are 78 de puncte obţinute în 34 de meciuri, în timp ce echipa de pe locul doi, Olympique Marseille, are 62 de puncte şi 33 de jocuri.

Sezonul are 38 de etape, astfel că PSG nu mai poate fi depăşită şi şi-a adjudecat titlul.