Laszlo Balint ”a rămas cu un gust amar” după meciul cu U Craiova: ”Avem VAR, dar, de fapt, nu avem”. Pe cine a felicitat după remiza cu oltenii

UTA

Echipa FCU Craiova a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, cu formaţia arădeană UTA, scor 1-1, într-un meci care a contat pentru etapa a 22-a din Superligă şi nu a beneficiat de VAR.

Gazdele au deschis scorul în minutul 22, prin Baeten, care a împins în plasă un balon trimis de Bauza. Postolachi a egalat pentru arădeni în minutul 72, când a primit de la Ubbink şi l-a învins pe Gurău cu un şut de la marginea careului.

Partida de la Craiova nu a beneficiat de sistemul VAR, din cauza unor probleme tehnice la instalaţia electrică. A fost al 12-lea meci consecutiv fără victorie pentru UTA Arad, care are 20 de puncte şi este pe locul 15. FCU Craiova este pe poziţia a 10-a, cu 24 de puncte.

Laszlo Balint, antrenorul echipei UTA Arad, a vorbit despre remiza de azi din Bănie.

”În prima repriză am intrat greu în meci. Am suferit, au fost momente când ne-am dezichilibrat. Cred că repriza a doua a fost bună, cu momente bune, am pus presiune. Nu e uşor să domini U Craiova pe stadionul ei. Ne multumim cu un punct, una peste alta. Tocmai la un asemenea meci a picat VAR-ul, rămân cu un gust amar... A fost un offside la Bahassa, nu ştiu ce a fost si la bara de după... Practic avem VAR, dar nu avem. Pentru mine este un gust amar! Jumătate de metru contează, se modifică tabela...

Postolachi am avut discuţii încă de ieri, i-am spus că am increderea că poate să vină cu un plus. La Rareş Pop se vede lipsa de experienţă, dar este un copil cu potenţial. Pe Postolachi trebuie să îl felicit, a intrat foarte bine. Mi-am dorit să facem un lot, să fie concurenţă pe fiecare post. (n.r. despre Mioveni) Da, urmează meciul cu ei. Dică a fost foarte curajos, îl felicit pentru că nu este uşor. Îi dorescu mult succes, dar nu cu noi (n.r. râde). E clar pentru noi cuvântul de ordine este victoria!”, a declarat Balint după meci.

Echipele care au evoluat:

• FCU CRAIOVA: Gurău - Negru, Duarte, Paramatti- Huyghebaert - Asamoah, Albu - Baeten, Bauza, Bahassa (Mascarenhas 87) - Chiţu (G. Ganea 73). ANTRENOR: Nicolo Napoli
  • UTA Arad: F.Iacob - Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Dobrescu (Chindriş 46) – Cascini (Anton 65), Ubbink, Batha – Stahl (Postolachi 57), Keşeru (Miloevic 65), Pop (Şteaua 85). ANTRENOR: Laszlo Balint

Cartonaşe galbene: Asamoah 40 / Cascini 63, R. Anton 81

ArbitrI: Kovacs Szabolcs - Danşa Ciprian Florin, Orbuleţ Mircea – Moroiţă Andrei

Observator: Nicolae Marodin

Probleme pe stadionul Ion Oblemenco! De ce lipseşte VAR-ul la U Craiova 1948 - UTA Arad

Afla mai multe despre: uta aradlaszlo balintu craiova 1948