Lionel Scaloni, în lacrimi după calificarea în finala Cupei Mondiale! Selecţionerul Argentinei: ”Messi este cel mai bun din toate timpurile”

Cupa Mondială

Selecţionerul Argentinei, Lionel Scaloni, a afirmat că atacantul Lionel Messi este cel mai bun fotbalist din toate ttimpurile.

Pe Stadionul Lusail, Argentina a deschis scorul în minutul 33, după un penalti acordat pentru contactul dintre Livakovic şi Julian Alvarez. A transformat Messi, impecabil, pentru 1-0. În minutul 38, Messi i-a pasat lui Julian Alvarez care nu a putu fi oprit în drumul spre gol de Brozovic, Sosa sau Juranovic şi a fost 2-0 la pauză. Al treilea gol al meciului a fost marcat de Julian Alvarez, în minutul 69, după ce Messi l-a ridiculizat pe Gvardiol şi a pasat direct în faţa porţii.

S-a terminat 3-0 pentru Argentina, care se află la a şasea finală de Cupă Mondială din istorie, din care a câştigat două, în 1978 şi 1986.

"Ai putea crede că se spune că Messi este cel mai mare din istorie pentru că suntem argentinieni. Dar cred că nu există nicio îndoială. Am şansa să-l antrenez şi să-l văd. Este extraordinar. De fiecare dată când te uiţi la el, provoacă ceva în partenerii săi. Nu doar argentinieni. Este o oportunitate şi un privilegiu să-l antrenez", a spus Scaloni.

Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale, după ce a învins Croaţia, scor 3-0, în semifinaele competiţiei.

Reacţia sinceră a lui Messi după calificarea Argentinei în finală: ”Ceva incredibil... Acest grup este o nebunie!”

Afla mai multe despre: messi