Lovitură dură pentru naţionala Braziliei. Nu va mai evolua la Cupa Mondială. Echipa de club, situaţie disperată după accidentarea vedetei

Cupa Mondială

Naţionala Braziliei a primit o lovitură grea în plin Campionat Mondial. Gabriel Jesus (25 de ani) s-a accidentat grav şi va lipsi de la tot turneul final din Qatar. Mai mult, veştile nu sunt bune nici pentru echipa sa de club, Arsenal.

Naţionala Braziliei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, acolo unde va da piept peste Coreea de Sud, una dintre surprizele plăcute ale acestui turneu.

Dar nu este linişte în lotul condus de Tite. Acesta se confruntă cu tot felul de probleme medicale întâmpinate de jucătorii săi.

După ce Neymar, Danilo sau Alex Sandro au acuzat accidentări uşoare, a venit rândul lui Gabriel Jesus, despre care veştile nu sunt deloc bune.

Atacantul în vârstă de 25 de ani a prins minute în toate cele trei partide din faza grupelor, dar la meciul din etapa a treia, primul în care a fost titular, a rezistat doar 64 de minute.

A fost schimbat de Tite, iar verdictul este unul dur, atât pentru naţionala Braziliei, cât şi pentru Arsenal. Acesta a suferit o entorsă, astfel că va fi indisponibil o perioadă mai lungă de timp. Cei de la Daily Mail estimează până la trei luni de pauză pentru jucătorul brazilian.

Astfel, Jesus nu va mai putea evolua la Cupa Mondială din acest an şi reprezintă o pierdere imensă şi pentru Arsenal, acolo unde Mikel Arteta trebuie să găsească în perioada de transferuri din iarnă o variantă urgentă de înlocuitor pentru centrul atacului ”tunarilor”.

Cu un Gabriel Jesus în formă optimă până la întreruperea campionatului, Arsenal era lider în Premier League, dar rămâne de văzut cum se vor descurca londonezii fără unul dintre oamenii cheie din prima jumătate a sezonului.

De partea cealaltă, selecţionerul Tite poate miza la naţionala Braziliei pe Richarlison pentru a fi omul de gol al ”Selecao”. Atacantul lui Spurs a fost autorul unei duble de senzaţie la meciul de debut, contra Serbiei, scor 2-0.

În optimile Cupei Mondiale, Brazilia o va întâlni pe Coreea de Sud, luni, 5 decembrie, de la ora 21:00.

Afla mai multe despre: cm 2022braziliaarsenal