Markovic a făcut spectacol în primul amical al verii. A reuşit dubla şi are un obiectiv important: ”Mă gândesc doar la titlu cu Universitatea Craiova!”

FC U Craiova

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Arminia Bielefeld, scor 4-1, în primul meci amical al stagiului de pregătire din Austria.

Markovic, spectacol la primul amical.  A reuşit dubla şi are un obiectiv important: ”Mă gândesc doar la titlu cu Universitatea Craiova!”

Andrei Ivan a deschis scorul în minutul 5 din penalty. Jovan Markovic a reuşit dubla în minutul 52 şi 60 chiar sub privirile noului antrenor Laszlo Balint, iar Roguljic a închis tabela în minutul 79 cu un gol superb.

Markovic a debutat cu dreptul în amicale. Atacantul Craiovei a marcat două goluri şi îşi propune să câştige titlu alături de olteni.

”Fiecare campionat e un nou început pentru noi şi domnul antrenor e de partea noastră şi sperăm să facem un campionat bun. N-am pornit ca din tun, încerc să îmi fac treaba, mă pregătesc în cantonamet. Sper să încep campionatul cât mai bine şi să ajut echipa să câştige.

Încerc, tot timpul îmi doresc să marchez cât mai mult, să îmi ajut echipa. Nu mă gândesc la titlul de golghter, mă gandesc la titlul de campionat cu Universitatea, dacă o să ajung golgheter pentru mine e un plus.

Presiune  la Craiova e tot timpul, ne dorim foarte mult să câştigăm fiecare meci. Pe mine e o presiune tot timpul că trebuie să îmi ajut echipa în faţă. Sper să dau cât mai multe goluri în sezonul următor”, a declarat Markovic după meciul amical din Asutria.

Echipa de start a celor de la CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Şt. Vlădoiu, Papp, Screciu, Vătăjelu - Mateiu, Vînă - Baiaram, Gustavo, A. Ivan - Koljic

Rezerve: Lazar - Căpăţînă, Găman, N. Bancu, Sala, Nistor, Al. Creţu, Roguljic, Cîmpanu, Markovic, Brăşfăleanu, Danciu

Antrenor: Laszlo Balint

Echipa din Bănie va reveni în România pe 8 iulie. Sezonul 2022/2023 din Liga 1 începe pe 9 iulie, în direct la Orange Sport.

Sorin Cârţu îi avertizează pe jucătorii Craiovei: ”Nu mai acceptăm niciun fel de accident anul acesta”

Afla mai multe despre: universitatea craiovamarkovic