Mbappe, peste Benzema! A marcat de două ori în meciul cu Ţările de Jos şi a devenit al cincilea cel mai bun marcator din istoria Franţei

Atacantul Kylian Mbappe a marcat de două ori în meciul cu Ţările de Jos, scor 4-0, şi l-a depăşit pe Karim Benzema în clasamentul celor mai buni marcatori din naţionala Franţei.

Mbappe este pe locul cinci în topul marcatorilor all-time, după ce a ajuns la 38 de goluri în 67 de meciuri, în timp ce Benzema a marcat 37 în 97 de meciuri, dar atacantul de la Real Madrid s-a retras din naţionala Franţei.

• Pe locul patru este Michel Platini, cu 41 de goluri, pe trei se află Antoine Griezmann, cu 44 de goluri, Thierry Henry, cu 51 de reuşit, cel mai bun marcator fiind Olivier Giroud, cu 53 de goluri.

Echipa naţională a Franţei a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 4-0, echipa Ţărilor de Jos, într-un meci din grupa B a calificărilor pentru Euro 2024.

Franţa a avut un start fulminant de meci la Paris, unde, cu Mbappe căpitan după retragerea lui Lloris, a spulberat Ţările de Jos în primele 20 de minute. A fost 1-0 încă din minutul 2, când a marcat Griezmann, apoi Upamecano a înscris pentru 2-0 în minutul 8, iar Mbappe a închis tabela în minutul 21.

Franţa nu a mai forţat, a ratat ocazii, repriza secundă a fost echilibrată, însă după un gol al gazdelor anulat pentru ofsaid, Mbappe a reuşit dubla înscriind după ce a ridiculizat apărarea oaspeţilor. În al patrulea minut al prelungirilor, olandezii au ratat un penalti prin Depay, portarul Maignan apărând şutul acestuia, iar francezii au câştigat cu 4-0.

Zlatan Ibrahimovic a doborât un record istoric, după ce a evoluat în partida Suedia - Belgia

Afla mai multe despre: mbappebenzemafranta