Minune! Elveţia - România 2-2, după ce tricolorii nu au existat 85 de minute. Mihăilă a marcat de două ori pe final pentru un punct în deplasare

Echipa națională

Naţionala României a remizat, scor 2-2, în deplasare cu Elveţia, cu cel mai greu adversar din grupa preliminariile EURO 2024. Valentin Mihăilă, cu o dublă, a reuşit miracolul la Lucerna, după ce tricolorii lui Edi Iordănescu au suferit 85 de minute.

Elveţia - România 2-2 ( Amdouni 29, 40/ Mihăilă 89, 90+2)

• Elveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez - Fernandes, Zakaria, Xhaka, Freuler - Shaqiri, Vargas - Amdouni
    Rezerve: Mvogo, Kobel, Garcia, Seferovic, Steffen, Zuber, Sow, Bislimi, Zesiger, Zeqiri, Aebischer, Schar

Min. 90+7 Final!

Min. 90+5 Elveţienii întrerup prin fault un atac periculos al României.

Min 90. GOOOL România. Mihăilă realizează dubla cu un şut din careu.

Min 89. GOOOL România. Mihăilă reduce din diferenţă cu un şut dintr-o bucată.

Min 81. Penalty anulat pentru Elveţia. Orasto anulează sancţiunea, în urma consultării arbitrajului video.

Min 78. Ocazie uriaşă pentru Elveţia. Sow şutează din câţiva metri în Horaţiu Moldovan.

Min 65. Ocazie pentru Elveţia. Vargas şutează din unghi dar Moldovan respinge.

Min 46. Ocazie uriaşă pentru Elveţia. Amdouni ratează din 6 metri.

Min 46. A început repriza secundă.

Min 45+1. Prima repriză

Min 43. Ocazie pentru Elveţia. Amdouni ratează din poziţie ideală.

Min 40. GOL Elveţia. Amdouni dejoacă pasul la offside al apărării noastre şi îl execută pe Horaţiu Moldovan.

Min 35. Ocazie pentru Elveţia. Andouni şutează puţin pe lângă poartă.

Min 29. GOL Elveţia. Amdouni deschide scorul.

Min 19. Ocazie pentru Elveţia. Vargas cu capul la o palmă de poarta noastră.

Min 15. Ocazie pentru Elveţia. Xhaka centrează din interiorul careului, dar Amdouni ratează întâlnirea cu mingea.

Min 7. Ocazie mare pentru Elveţia. Amdouni îl depăşeşte pe Drăguşin dar Moldovan se opune deschiderii scorului.

Min 3. Ocazie pentru Elveţia. Zakaria şutează din marginea careului dar Drăguşin se opune.

Min 1. A început meciul.

Naţionala României va întâlni Elveţia în cel de-al patrulea meci de calificare pentru Campionatul European din 2024. Partida se va disputa luni, de la ora 21:45. Tricolorii vin după un egal obţinut cu Kosovo (0-0) şi au nevoie de puncte în meciul din această seară.

Elveţia are doar victorii până acum şi este lider în ierarhie, cu 9 puncte acumulate, în timp ce "Tricolorii", sunt pe poziţia a 2-a şi au 7 puncte acumulate.

• Se mai joacă azi: Belarus - Kosovo (21:45), Israel - Andorra (21:45);

Ce spune Edi înainte de meci:

„Vedem ce a făcut Elveţia în Andorra, 2-1. Hai să fim alături de echipa naţională! Avem încă o deplasare, împotriva unui adversar cu foarte multă calitate. Va fi o provocare să recuperăm băieţii, după efortul care s-a făcut. Sper să fim inspiraţi, să găsim soluţiile cele mai bune”, a îndemnat selecţionerul, după meciul de la Priştina.

Stadionul care va găzdui partida Elveţia - România este Swissporarena din oraşul Lucerna, arenă cu o capacitate de 16.800 de locuri.

Lotul României

Portari

Ştefan Târnovanu, Marian Aioani, Horaţiu Moldovan

Fundaşi

Andrei Raţiu, Cristian Manea, Andrei Burcă, Radu Drăguşin, Ionuţ Nedelcearu, Adrian Rus, Valentin Ţicu, Raul Opruţ

Mijlocaşi

Marius Marin, Tudor Băluţă, Vladimir Screciu, Darius Olaru, Nicolae Stanciu, Alexandru Cicâldău, Ianis Hagi, Deian Sorescu, Olimpiu Moruţan, Florinel Coman, Dennis Man, Valentin Mihăilă

Atacanţi

George Puşcaş, Denis Alibec, Louis Munteanu

Scut în jurul lui George Puşcaş. După Edi Iordănescu, Mihai Stoichiţă îi ia apărarea atacantului

Afla mai multe despre: elveţiaromâniayakineuro 2024