MM Stoica, laude la adresa unui rival din Superliga: ”Nu are cum să nu îţi placă!” | EXCLUSIV

Rapid

Echipa Rapid Bucureşti a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii.

MM Stoica, uimit de evoluţia unui jucător de la Rapid: ”S-a exprimat fluent”

Portarul sibienilor a respins şutul lui Papeau, din minutul 6, apoi Borza a trimis puţin peste transversală, în minutul 18, atunci când giuleştenii au cerut şi penalti, după contactul din careu, dintre Papeau şi Butean.

Meciul şi-a pierdut din intensitate, iar scorul a fost deschis abia în minutul 54, când Ermal Krasniqi l-a învins pe Căbuz din centrarea lui Burmaz. În minutul 66, Ermal Krasniqi s-a transformat în servant pentru Albion Rrahmani şi acesta a stabilit scorul final, 2-0 pentru Rapid.

MM Stoica a urmărit partida şi a rămas uimit de un jucător de la rivală: ”Nu are cum să nu îţi placă!”.

“În partea a doua a fost galop de sănătate, în prima nu s-a întâmplat nimic. S-a exprimat fluent, victoria Rapidului e meritată. Pare o achiziţie foarte bună Burmaz, Rapid arată foarte bine de la mijloc în sus.

Foarte bine, sunt şi 3 pe post. Nu are cum să nu îţi placă Burmaz. A marcat goluri spectaculoase, acum a gândit bine assist-ul. Nu ai cum să marchezi dacă nu greşesc şi adversarii, dar se vede că fazele au fost lucrate.

Părea inflaţie acolo în atac, dar Bergodi le-a găsit loc şi lui Rrahmani, şi lui Burmaz. E un adversar foarte serios Rapidul”, a spus Mihai Stoica, la Orange Sport după meciul Rapid – Hermannstadt, scor 2-0.

În urma acestui rezultat, Rapid ajunge la 48 de puncte şi este pe locul secund în campionat, în timp ce Hermannstadt este pe 7, cu 34 de puncte.

Echipele care au evoluat:

• RAPID: Aioani – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Djokovic, Al. Albu (Oaidă 64), Papeau (Petrila 64) – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye 75), Burmaz (Hasani 75), A. Rrahmani. ANTRENOR: Cristiano Bergodi
  • FC HERMANNSTADT: Căbuz – Bejan, V. Găman, Ionuţ Stoica – Butean, Murgia, Biceanu (Oroian 72), Opruţ – Ianis Stoica (A. Jipa 80), D. Paraschiv (Fonseca 80), S. Balaure (G. Iancu 72). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

VIDEO | Dan Şucu, după Rapid - Hermannstadt 2-0: ”Ne-a fost teamă de meciul ăsta. Jucătorii nu au motive să se relaxeze”

Afla mai multe despre: rapidburmazmm stoica