Moruţan, lăudat de presa din Italia: ”A fost cel mai bun din echipa lui”. Pisa, ultima în Serie B după un nou eşec

Olimpiu Moruţan a fost remarcat de jurnaliştii italieni, chiar dacă Pisa a pierdut.

Pisa a pierdut sâmbătă meciul de pe teren propriu cu Reggina, scor 0-1, în etapa a cincea din Serie B.

Reggina s-a impus prin golul lui Canotto, din minutul 28.

Internaţionalii români Adrian Rus, Marius Marin şi Olimpiu Moruţan au început ca titulari meciul cu liderul din liga a doua din Italia.

Moruţan, lăudat de presa din Italia. Pisa, ultima în Serie B după un nou eşec

Rus a ieşit de pe teren la pauză, Marin a fost integralist, iar Moruţan a fost înlocuit în minutul 88. La oaspeţi, jucătorul român Eduard Duţu a fost rezervă neutilizată.

Moruţan a fost remarcat de presa din Italia, care i-a acordat nota 6.5 şi l-a numit cel mai periculos jucător din echipa Pisei.

”A fost cel mai bun din echipa lui. A avut cu un pas mai mult decât colegii săi şi, de asemenea, de multe ori în comparaţie cu Di Chiara (n.r. adversarul direct).

A fost pericolul numărul unu pentru apărarea Regginei şi a creat oportunităţi periculoase pentru Pisa”, au notat italienii de la Tuttomercatoweb.

Pisa ocupă ultimul loc în Serie B, cu un singur punct obţinut cinci etape.

Afla mai multe despre: morutanpisa