Newcastle - Manchester City, thriller cu şase goluri. Spectacol la cel mai înalt nivel în Premier League

Manchester City

Newcastle şi Manchester City au oferit un spectacol fotbalistic la cel mai înalt nivel în confruntarea directă disputată cu ocazia etapei a treia din Premier League.

Newcastle şi Manchester City au terminat la egalitate duminică, scor 3-3, penultimul meci al etapei a treia din Premier League.

Newcastle a condus cu 3-1, dar a fost egalată în doar câteva minute. Manchester City a deschis scorul pe St. James Park prin Gundogan, în minutul 5.

A urmat un forcing al gazdelor care au reuşit să înscrie de trei ori. Miguel Almiron a egalat în minutul 28, Callum Wilson a adus-o pe Newcastle în avantaj ('39), iar Kieran Trippier a marcat şi el în minutul 54, printr-o execuţie splendidă direct din lovitură liberă.

Manchester City a revenit pe tabelă în numai patru minute. Haaland ('60) şi Bernardo Silva ('64) au egalat la 3.

Astfel, duelul dintre Newcastle şi Manchester City s-a încheiat fără vreo învingătoare, scor 3-3.

Manchester City ocupă locul secund în clasamentul Premier League, cu şapte puncte, în timp ce Newcastle se clasează pe poziţia a şasea, cu cinci puncte.

Duminică au mai avut loc încă două partide din prima ligă engleză. Leeds a zdrobit-o pe Chelsea cu scorul de 3-0, iar Brighton a plecat cu toate cele trei puncte din deplasarea de la West Ham United (2-0).

Luni are loc ultimul meci al etapei a treia din Premier League, anume derby-ul dintre Mancheter United şi Liverpool, pe Old Trafford, de la ora 22:00.

Afla mai multe despre: manchester citynewcastlepremier league