”Nu au venit cu schiuri şi patine”. Panduru, uimit de fotbalul arătat de Canada. Ce îi lipseşte Belgiei: ”Sunt bătrâni şi obosiţi” | EXCLUSIV

Cupa Mondială

Basarab Panduru (52 de ani) a tras concluziile după meciul dintre Belgia şi Canada, unul la finalul căruia europenii au avut câştig de cauză. Fostul internaţional român a caracterizat evoluţia Belgiei şi a rămas surprins plăcut de jocul arătat de naţionala Canadei.

Belgia a învins-o pe Canada, scor 1-0, într-un meci din grupa F a Campionatului Mondial din Qatar.

Canadienii au ratat un penalty în prima repriză. În minutul 9, arbitrul zambian Janny Sikazwe a revăzut la VAR un henţ în careu al lui Carrasco şi a acordat penalty pentru canadieni. Alphonso Davies a executat şi Courtois a respins.

În finalul primei reprize s-a înscris unicul gol al meciului, avându-l ca autor pe Batshuayi, care l-a învins pe portarul Borjan în minutul 44.

La capătul meciului, prezent în studioul Orange Sport, Basarab Panduru a subliniat că Belgiei îi lipseşte Romelu Lukaku, cel mai important atacant al echipei naţionale a lui Roberto Martinez, una care i se pare îmbătrânită şi obosită.

De asemenea, fostul internaţional român a mutat discuţia şi pe naţionala Canadei, acolo unde a sesizat câţiva jucători buni şi promiţători.

Panduru a lăudat prestaţia nord-americanilor cu Belgia şi nu ar fi fost surprins deloc dacă aceştia ar fi avut avantaj de două sau trei goluri la pauză, dar acestea nu au venit din cauza penalty-ului ratat de Alphonso Davies, vedeta Canadei şi fotbalistul celor de la Bayern Munchen.

”Le lipseşte Lukaku, era în mare formă. Ar fi fost cu siguranţă titular. (n.r. jucătorii belgieni) Mi se par bătrâni, obosiţi, totul lent, surprinşi de Canada.

Canada dacă avea 2 sau 3 la 0 la pauză, nu spunea nimeni nimic. La Canada sunt câţiva jucători interesanţi acolo, nu arată rău deloc.

Nu poţi să zici că au venit cu schiuri şi patine, au venit cu fotbal şi unul frumos. Au avut şi penalty, dar un penalty bătut prost. Alţii nu au cum să bată în faţa lui (n.r. Alphonso Davies), la Bayern cred că e al 15-lea. El este vedeta acolo”, a declarat Panduru, după meci.

Belgia este lider în grupa F, cu trei puncte, în timp ce Canada este ultima, cu zero puncte.

Afla mai multe despre: cm 2022belgia canada