O nouă performanţă istorică reuşită de Sidney Crosby. Starul lui Pittsburgh Penguins a ajuns o cotă incredibilă de goluri marcate în NHL

Hochei pe gheață

Canadianul Sidney Crosby, starul echipei Pittsburgh Penguins, a marcat al 500-lea gol din cariera sa în NHL, marţi seara, în meciul câştigat cu 5-4 după prelungiri în faţa celor de la Philadelphia Flyers.

Crosby, în vârstă de 34 ani, triplu câştigător al Cupei Stanley cu Penguins, a devenit astfel al doilea jucător din istoria francizei din Pittsburgh care a atins această bornă. El a rămas însă departe de recordul stabilit de legendarul Mario Lemieux, compatriotul său, autorul a 690 de goluri.

"Sid the Kid" a înscris al 500-lea gol în avantaj numeric, în prima repriză a partidei, în urma unui assist al lui Evgheni Malkin, ducând scorul la 2-1 pentru Pittsburgh. După ce pucul a intrat în plasă, toţi coechipierii săi au venit să-l felicite pe cel considerat unul dintre cei mai buni hocheişti din istoria NHL.