Alexi Pitu (24 de ani), fostul jucător al celor de la Farul Constanţa, Bordeaux sau Vejle, a semnat cu UTA Arad.
Fotbalistul născut în Germania, la Karlsruhe şi crescut de Gică Hagi la academia de la Ovidiu a semnat un contract pe un an cu UTA Arad.
Cedat definitiv de Farul Constanţa în anul 2023 la Bordeaux, pentru 2.000.000 de euro, Pitu a petrecut doi ani în Franţa la fosta campioană din Ligue 1, dar şi la Dunkerque. În vara anului trecut, Vejle, echipă retrogradată în a doua ligă din Danemarca la finalul sezonului 2025/2026, i-a acordat o şansă tânărului fotbalist român.
- Aplicaţia Orange Sport este gratuită şi poate fi descărcată din Google Play şi App Store.
Pitu s-a despărţit de danezi după un singur sezon, iar acum revine în România după 3 ani şi jumătate, de data aceasta la UTA Arad. Venirea lui Pitu a fost oficializată de către arădeni, printr-o postare pe reţelele de socializare.
- Vrei să vezi cele mai tari competiții sportive, oriunde ai fi? Ia-ți oferta Orange Love pentru fibră și TV.
Alexi Pitu, prezentat în triocul UTA-ei
"Alexi Pitu (24 ani) a semnat cu UTA un contract valabil pentru sezonul 2026-2027, cu opţiune de prelungire pentru încă un an.
Născut la Karlsruhe şi format la Academia Gheorghe Hagi, mijlocaşul a debutat în fotbalul mare la doar 16 ani, devenind cel mai tânăr jucător român care a evoluat într-o competiţie europeană.
În cariera sa a îmbrăcat tricourile formaţiilor FC Viitorul, Farul Constanţa, Girondins de Bordeaux, USL Dunkerque şi Vejle Boldklub.", au transmis cei de la UTA Arad, pe Facebook.
Afla mai multe despre: uta arad, alexi pitu, superliga







