You are here:

OFICIAL | Alexi Pitu a semnat în Superliga! Destinaţia surprinzătoare a fotbalistului crescut de Gică Hagi: "Bun venit"

OFICIAL | Alexi Pitu a semnat în Superliga! Destinaţia surprinzătoare a fotbalistului crescut de Gică Hagi: "Bun venit"

Superliga

Comentarii

Alexi Pitu (24 de ani), fostul jucător al celor de la Farul Constanţa, Bordeaux sau Vejle, a semnat cu UTA Arad.

Fotbalistul născut în Germania, la Karlsruhe şi crescut de Gică Hagi la academia de la Ovidiu a semnat un contract pe un an cu UTA Arad.

Cedat definitiv de Farul Constanţa în anul 2023 la Bordeaux, pentru 2.000.000 de euro, Pitu a petrecut doi ani în Franţa la fosta campioană din Ligue 1, dar şi la Dunkerque. În vara anului trecut, Vejle, echipă retrogradată în a doua ligă din Danemarca la finalul sezonului 2025/2026, i-a acordat o şansă tânărului fotbalist român.

Pitu s-a despărţit de danezi după un singur sezon, iar acum revine în România după 3 ani şi jumătate, de data aceasta la UTA Arad. Venirea lui Pitu a fost oficializată de către arădeni, printr-o postare pe reţelele de socializare.

Alexi Pitu, prezentat în triocul UTA-ei

"Alexi Pitu (24 ani) a semnat cu UTA un contract valabil pentru sezonul 2026-2027, cu opţiune de prelungire pentru încă un an.

Născut la Karlsruhe şi format la Academia Gheorghe Hagi, mijlocaşul a debutat în fotbalul mare la doar 16 ani, devenind cel mai tânăr jucător român care a evoluat într-o competiţie europeană.

În cariera sa a îmbrăcat tricourile formaţiilor FC Viitorul, Farul Constanţa, Girondins de Bordeaux, USL Dunkerque şi Vejle Boldklub.", au transmis cei de la UTA Arad, pe Facebook.

Afla mai multe despre: uta aradalexi pitusuperliga 

viewscnt
Articole similare