Olimpiu Moruţan a prins curaj şi i-a ironizat pe contestatari: "Suntem slabi, nu? Aşa aţi spus. Vom juca tiki-taka, aşa cum vă place vouă"

Echipa națională

Olimpiu Moruţan a oferit declaraţii ironice după victoria obţinută de naţionala României, scor 2-0, cu Kosovo. Mijlocaşul a fost nemulţumit de criticile primite din partea oamenilor din fotbal şi din partea presei, astfel că a reacţionat imediat după partida de pe Arena Naţională.

"Trebuie să jucăm tiki-taka, cum vă place vouă. Mă bucur că am câştigat. Nu contează cine joacă bine. Asta ne dorim şi noi, să jucăm bine. Mai trebuie să punem unele lucruri la punct.

Am avut un om în plus, am mers peste ei. Ne doream victoria, asta e clar.

Vom vedea la meciurile următoare ce vom face. Lumea nu ne vede calificaţi, suntem jucători slabi, dar noi încercăm să dăm totul.

Noi jucăm pentru noi. Toată lumea ne critică. Normal că suntem slabi, nu? Am jucat prost cu Israel, deci suntem slabi.

Ne bucurăm că am câştigat acum. Am jucat puţin mai bine acum, nu? Am jucat mai liberi. Dacă suntem slabi, mergem mai departe. Aşa cum suntem, vrem să ne calificăm la EURO! Acesta este obiectivul nostru" , a declarat Olimpiu Moruţan.

România - Kosovo 2-0

România a învins Kosovo, scor 2-0, marţi seară, pe Arena Naţională, în grupa I de calificare la Euro-2024. Meciul, întrerupt în minutul 18, din cauza torţelor şi scandărilor, s-a reluat după aproximativ 50 de minute. Golurile au fost marcate de Nicolae Stanciu (83) şi de Valentin Mihăilă (90+3).

La Bucureşti, România a început în atac meciul cu naţionala din Kosovo, dar întâlnirea a fost întreruptă în minutul 18. Gruparea Uniţi Sub Tricolor a afişat un banner inscripţionat „Kosovo este Serbia”, iar jucătorii kosovari s-au oprit din joc părăsind terenul.

Arbitrul francez Delajod a suspendat meciul pentru „comportament discriminatoriu” trimiţându-i şi pe tricolori la vestiare. Jocul s-a reluat după 50 de minute, timp în care bannerul din tribună a fost îndepărtat.

În grupa I conduce Elveţia, cu 14 puncte, urmată de România (12 puncte). Pe locul al treilea a căzut Israel (11 puncte), pe locul 4 se află Belarus (4 puncte), Kosovo e pe 5, cu 4 puncte, iar Andorra are două puncte şi ocupă ultimul loc în clasament.