Pierret a explicat cum a fost eliminat: ”Am auzit pe cineva de pe bancă. Sper ca arbitrul să se răzgândească”

Balthazar Pierret a vorbit după meciul cu Botoşani, unul în care a fost în mijlocul celor mai importante momente din prima repriză.

Dinamo a învins-o, în deplasare, pe FC Botoşani, scor 3-2, în etapa a opta din play-out-ul Ligii 1.

Balthazar Pierret a fost omul primei reprize. Acesta a marcat primele două goluri ale ”câinilor”, în minutele 7 şi 44, dar a fost eliminat în finalul primei reprize.

La finalul jocului, mijlocaşul de 21 de ani a explicat cum s-au derulat evenimentele din perspectiva sa la acea fază din prelungirile primei părţi.

În momentul în care a marcat al doilea gol a fost lovit de portarul advers şi s-a resimţit. A ieşit la marginea terenului pentru a-şi reveni, fiind confuz.

Dar în momentul în care a intrat din nou pe teren a făcut-o fără să primească acceptul arbitrului Andrei Moroiţă, care i-a acordat al doilea cartonaş galben, astfel că Pierret a fost eliminat.

Totuşi, jucătorul se bucură pentru faptul că în final Dinamo s-a ales cu cele trei puncte datorită golului marcat de Creţu, în repriza secundă, una în care echipa a evoluat în inferioritate numerică.

”Am fost foarte fericit că am marcat, am fost fericit pentru echipă, că am luat trei puncte astăzi. Din păcate am luat şi acest cartonaş roşu.

Pentru mine nu a fost o decizie fericită, dar sper ca arbitrul să vadă imaginile şi să se răzgândească în privinţa asta, dar cel mai important este că am luat trei puncte şi sunt fericit pentru acest lucru.

Când am marcat, am fost lovit de portar şi după aceea eram cam confuz. Am auzit pe cineva de pe bancă spunând intră, intră şi am intrat. Nu mi-am dat seama că am făcut ceva greşit. De aceea am intrat”, a declarat Pierret, după meci.

Afla mai multe despre: pierretdinamo