Pîrvu, susţinere necondiţionată pentru Budescu: ”Nu am nicio problemă că a ratat penalty-ul. Victoria era mai apropiată de noi”

Petrolul

Antrenorul formaţiei Petrolul Ploieşti, Florin Pîrvu (48 de ani), a tras concluziile după remiza dintre echipa sa şi U Cluj.

Petrolul şi U Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci din prima etapă a Superligii.

Oaspeţii au deschis scorul la Ploieşti în minutul 14, prin Chipciu, care a şutat la colţul lung după o pasă primită de la Dan Nistor.

Petrolul a replicat prin golul reuşit de Alexandru Musi, în minutul 29, din pasa lui Ţicu.

Gazdele au avut şi un penalty ratat, prin Constantin Budescu. Reluările au arătat că lovitura de la 11 metri ar fi putut fi repetată.

La finalul meciului, Florin Pîrvu a fost uşor dezamăgit că echipa sa nu a câştigat, considerând că a fost mai aproape de victorie decât formaţia adversă.

Totodată, tehnicianul Petrolului s-a bucurat de reuşita lui Alex Musi, prima a sa la nivelul Superligii, şi a vorbit despre Budescu.

”Nu am reuşit să câştigăm acest joc. Fiind primul joc acasă, ne-am dorit foarte mult să plecăm cu o victorie. Aş vrea să felicit atât jucătorii mei, cât şi pe adversari.

Nu vreau să fiu lipsit de modestie, dar cred că victoria era mai apropiată de noi. Mă bucur pentru Musi că a marcat. Este un jucător pe care ni l-am dorit foarte mult, s-a acomodat foarte bine.

Contează foarte mult că Budescu a intrat foarte bine în meci. Nu am nicio problemă că a ratat penalty-ul. (n.r. despre 4-4-2) În pre-sezon am lucrat.

Eu cred că lucrurile sunt în regulă, atât din punct de vedere tactic şi fizic. Eu sper ca totul să fie în regulă. Atât la veniri cât şi la plecări, lucrurile sunt deschise (n.r. despre transferuri)”, a declarat Pîrvu, după meci.

Afla mai multe despre: petrolulflorin pirvuconstantin budescualex musi