Prima reacţie a lui David Popovici după medalia de aur cucerită la ştafeta 4x100 de metri liber, la Mondialele de la Lima: "E grozav"

Alte sporturi

David Popovici (17 ani) a reacţionat după ce a cucerit o nouă medalie de aur în carieră, la ştafeta de 4x100 de metri liber, alături de Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, la Campionatele Mondiale nataţie de juniori de la Lima.

România a cucerit medalia de aur la ştafeta de 4x100 de metri, la Lima, cu David Popovici printre câştigători. Echipa formată din David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu a reuşit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la competiţia din Peru.

La puţin timp după rezultatul din Peru, David Popovici a oferit prima sa reacţie, iar "Fenomenul" a ţinut să îşi laude colegii.

"Este o experienţă grozavă, suntem o echipă. Încă nu am ajuns pe cea mai mare scenă, dar colaborăm bine şi avem această echipă ‘sudată’ în acest sezon. Ne înţelegem şi facem o treabă bună", a spus David Popovic, potrivit voyo.ro.

"Plouă" cu medalii. Ştafeta de 4x100 m liber, AUR la Mondialele de înot de la Lima! David Popovici, încă un record

David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu au câştigat medalia de aur în proba de 4x100 m liber, la la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Popovici a stabilit un record al competiţiei, cu timpul 47.07 s.

Timpul României a fost 3:18.84 min.

Pe locul doi s-a clasat Franţa (3:20.29 min.), iar pe poziţia a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).

Tot noaptea trecută,  Vlad Stancu a câştigat medalia de argint la 400 m liber. Timpul său: 3:48.38 min. Vlad a fost întrecut doar de către brazilianul Stephan Steverink (3:48.27 min.), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat polonezul Krysztof Chmielewski (3:49.34 min).

Afla mai multe despre: david popovicireactiemedalielimastafeta