”Regretaţi că nu l-aţi titularizat pe Cristiano Ronaldo?”. Ce a răspuns selecţionerul Portugaliei

Cristiano Ronaldo

Echipa naţională a Marocului a învins sâmbătă naţionala Portugaliei, scor 1-0, şi a devenit prima echipă africană din istorie calificată în semifinalele Cupei Mondiale la fotbal.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Youssef En Nesyri, în minutul 42, când a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Attiat-Allah. Cristiano Ronaldo a început meciul ca rezervă şi a fost introdus în teren în minutul 51. Maroc este neînvinsă cu Walid Regragui pe banca tehnică.

Naţionala marocană scrie istorie la Cupa Mondială, calificându-se în semifinale, unde va întâlni învingătoarea din ultimul sfert de finală, Anglia – Franţa.

La conferinţa de presă, Fernando Santos, selecţionerul Portugaliei, a fost întrebat dacă regretă că nu l-a titularizat pe Ronaldo pentru această partidă.

”Nu regret, echipa a jucat foarte bine aşa în meciul cu Elveţia. Cristiano este un jucător mare şi a înţeles că va intra când va fi nevoie de el. Nu regret”, s-a limitat să spună selecţionerul Portugaliei.

Echipele care au evoluat:

• MAROC: Bounou - Hakimi, El Yamiq, Saiss (Dari 57), Attiat-Allah – Ounahi, Amrabat, Amallah (Cheddira 65) – Ziyech (Aboukhlal 82), En Nesyri (Benoun 65), Boufal (Jabrane 82). SELECŢIONER: Walid Regragui
  • PORTUGALIA: Diogo Costa – Dalot (Horta 79), Pepe, Ruben Dias, Rapahel Guerreiro (Joao Cancelo 51) – Bernardo Silva, Ruben Neves (Cristiano Ronaldo 51), Otavio (Vitinha 69) - Bruno Fernandes, G. Ramos (Rafael Leao 69), Joao Felix. SELECŢIONER: Fernando Santos

”Un prefăcut mai mare n-am văzut!” Panduru l-a făcut praf pe Ronaldo când l-a văzut plângând după eliminarea Portugaliei de la Cupa Mondială

Afla mai multe despre: cristiano ronaldo