S-a încheiat şi finala lui Robert Glinţă! Ce a făcut sportivul român după ce David Popovici a cucerit aurul la Campionatul Mondial de la Budapestagalerie foto

Alte sporturi

Robert Glinţă a intrat în finala de la 100 m spate a Campionatului Mondial de la Budapesta, imediat după ce David Popovici a devenit campion mondial la 200 m liber.

Românii, în finalele Campionatului Mondial de la Budapesta

România a avut emoţii şi pentru Robert Glinţă, care a concurat în finala probei de 100 m spate a Campionatului Mondial de la Budapesta.

Plecat de pe culoarul al optulea, Glinţă a încheiat finala pe locul opt, cu timpul 53,63. Unul dintre adversarii săi, italianul Thomas Ceccon, a devenit campion mondial şi a doborât recordul mondial, cu 51.60.

Componenţa finalei: Apostolos (GRE) – 52,09, Ceccon (ITA) – 52,12, Armstrong (USA) – 52,37, Masiuk (POL) – 52,58, Ndoye-Brouard (FRA) – 52,72, Murphy (USA) – 52,80, Irie (JPN) – 52,85 şi Glinţă (ROU) – 53,00

Sportivul român a încheiat cursa din semifinale cu timpul de 53.00 secunde şi şi-a câştigat astfel locul în ultimul act al probei de 100 de metri spate.

Luni, David Popovici a ocupat locul 1 la Campionatele Mondiale, cu record mondial de juniori, 1:43.21, la doar 17 ani.

Budapesta găzduieşte, în perioada 18 iunie – 3 iulie 2022, întrecerile Campionatului Mondial de nataţie pentru seniori, competiţie la care România este reprezentată de patru sportivi. Pe lângă Robert Glinţă şi David Popovici, mai paricipă Constantin Popovici şi Angelica Muscalu.

Afla mai multe despre: robert glinţă