Sabalenka se impune în finala de la Wuhan! Qinwen Zheng a fost aproape de o surpriză

Tenis

Aris Sabalenka s-a impus în finala de la Wuhan împotriva chinezoaicei Qinwen Zheng cu 6-3, 5-7, 6-3.

Sabalenka a bifat al treilea titlu la Wuhan, primul a fost în 2018, urmat de cel din 2019. Anul acesta jucătoarea s-a impus la două turnee de Mare Şlem, Australian Open şi US Open, unde şi-a consolidat poziţia pe podiumul WTA.

Meciul a durat două ore şi 40 de minute, întreaga partidă a fost echilibrată, dar experienţa victoriilor şi-a spus cuvântul.

Zheng aproape de o surpriză la ea acasă

Sabalenka, care este pe locul doi WTA, continuă forma de exceptie arătată în acest an. Partida a fost una dificilă, care a necesitat un set decisiv pentru a stabili câştigătoarea.

Zheng a avut avantajul psihologic după setul al doilea pe care l-a câştigat cu 7-5, dar bielorusa nu s-a lăsat uşor. În setul decisiv locul secund WTA a jucat impecabil şi nu i-a dat vreo şansă jucătoarei din China.

Finala de la Wuhan i-a adus lui Zheng primul set câştigat în faţa bielorusei. Cele două au disputat patru partide, iar din toate Sabalenka a ieşit neînvinsă.

Afla mai multe despre: aris sabalenkaqinwen zhengwuhanwta