"Scuze, bun meci”. Presa din Franţa a reacţionat ironic după victoria contra Angliei

Cupa Mondială

Echipa naţională de fotbal a Franţei a învins sâmbătă Anglia, scor 2-1, în sferturile Cupei Mondiale şi s-a calificat în semifinalele competiţiei. Harry Kane a ratat un penalti pentru englezi.

"Scuze, bun meci”. Presa din Franţa, ironii după ce au eliminat-o pe Anglia de la Cupa Mondială

Franţa a deschis scorul în minutul 17, când Griezmann i-a pus mingea lui Tchouameni şi acesta a înscris. Englezii au egalat în minutul 54, la un penalti dat de arbitrul brazilian Sampaio pentru un fault al lui Tchouameni la Saka. Kane a transformat înscriind al 53-lea său gol pentru naţionala Albionului. Anglia a avut o bară, prin Maguire, în minutul 70, dar cei care au înscris au fost francezii.

Pickford a scos mai întâi cu un reflex senzaţional şutul lui Giroud, iar din cornerul care a urmat acelaşi Giroud a înscris şi el golul său cu numărul 53 pentru naţionala Franţei. Anglia a avut şansa egalării la un fault în careu făcut de Theo Hernandez asupra lui Mount, abia intrat. Arbitrul a consultat VAR şi a acordat penalti, ratat însă de Kane, care a tras prost.

Presa din Franţa s-a întrecut în titluri după victoria mare împotriva Angliei.

"Scuze, bun meci”, a titrat L'Equipe în partidei finale.

"Francezii au fost mai pragmatici în acest meci. Au aşteptat liniştiţi oportunităţi şi au profitat de el. Au caracter caracter", a fost concluzia celor de la Footmercato.

"DA”, în titlu, scurt, cei din Le Parisien.

Franţa s-a calificat în semifinale, unde va întâlni Maroc. În cealaltă semifinală se vor înfrunta Argentina şi Croaţia.

Echipele care au evoluat:

• ANGLIA: Pickford - Walker, Stones (Grealish 90+8), Maguire, Shaw - Rice – Henderson (Mount 79), Bellingham – Saka (Sterling 79), Kane, Foden (Rashford 86). SELECŢIONER: Gareth Southgate
  • FRANŢA: Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, Theo Hernandez - Tchouameni, Rabiot – Dembele (K. Coman 79), Griezmann, Mbappe – Giroud. SELECŢIONER: Didier Deschamps

"Trebuia să bată Kane şi al doilea penalty?". Panduru explică greşeala fatală care a trimis Anglia acasă de la Cupa Mondială: "De atât timp e tot întâmplare la ei?" | EXCLUSIV

Afla mai multe despre: frantaangliacupa mondială