Se ştie prima semifinalistă din Cupa Spaniei. Real Sociedad, victorie pe terenul echipei lui Rafa Benitez

La Liga

Real Sociedad este prima echipă calificată în actuala ediţie a Cupei Spaniei. Bascii au trecut de galicienii de la Celta Vigo.

Real Sociedad, prima semifinalistă a actualei ediţii a Cupei Spaniei

Real Sociedad s-a calificat, marţi seară, în semifinalele Cupei Spaniei, trecând în sferturile de finală de Celta Vigo, scor 2-1, pe stadionul Balaidos din Vigo.

Învingătorii au marcat prin Oyarzabal ‘2 şi Becker ’66. Pentru Celta Vigo, formaţie pregătită de celebrul Rafa Benitez, a înscris De la Torre, în minutul 90+2.

Alte două sferturi de finală, Mallorca – Girona şi Athletic Bilbao – FC Barcelona, au loc miercuri, iar joi este prigramat ultimul meci din sferturi, Atletiico Madrid – FC Sevilla.

Atletico a eliminat deţinătoarea Cupei Spaniei

Fără îndoială, cel mai aşteptat şi disputat meci din această ediţie a Cupei Spaniei a fost derby-ul madrilen dintre Atletico şi Real, din optimi.

Formaţia pregătită de Diego ”Cholo” Simeone şi-a luat revanşa după eşecul din Supercupa Spaniei şi şi-a învins marea rivală cu scorul de 4-2 după prelungiri.

Astfel, Real Madrid, deţinătoarea Copa del Rey din 2023, a părăsit deja competiţia încă din optimile de finală.

Afla mai multe despre: real sociedadcelta vigocupa spaniei