Sorana Cîrstea a zdrobit-o pe Sloane Stephens. Românca s-a calificat în turul 3 la Miami Open

Tenis

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea (33 de ani) s-a calificat fără emoţii în turul al treilea al turneului de la Miami.

Sorana Cîrstea, victorie fără emoţii cu Sloane Stephens şi calificarea în turul 3 la Miami Open

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a învins-o sâmbătă seara, în două seturi, 6-2, 6-1, pe Sloane Stephens, în turul al doilea de la Miami Open.

Sorana Cîrstea (33 de ani, locul 24 WTA) s-a impus în meciul început vineri şi întrerupt în primul set, la scorul de 5-2 pentru jucătoarea noastră. Sorana a dominat prima zi, iar la reluare a fost la fel de eficientă în faţa americancei Sloane Stephens (31 de ani, locul 41 WTA).

Sorana Cîrstea a luat game-ul care îi lipsea să completeze victoria în primul set, 6-2, şi a controlat al doilea set, încheiat cu 6-1 în favoarea sa, câştigând întâlnirea şi calificându-se în turul al treilea după 52 de minute jucate.

În turul următor, Sorana Cîrstea va juca împotriva rusoaicei Daria Kasatkina (26 de ani, locul 11 WTA).

În prezent, Sorana ocupă locul 24 în clasamentul WTA, fiind românca cel mai bine clasată.

Afla mai multe despre: sorana cirsteateniswtamiami open