Stanciu are cifre remarcabile la Wuhan Three Towns! Nota primită pentru ultima prestaţie

Nicolae Stanciu continuă să facă spectacol în campionatul din China şi a impresionat din nou asistenţa.

Nicolae Stanciu este în formă maximă de când s-a transferat la Wuhan Three Towns.

După ce a marcat splendid, din lovitură liberă, împotriva celor de la Guangzhou, în etapa precedentă, mijlocaşul de 29 de ani a impresionat din nou.

În partida cu Shanghai Shenhua, în etapa a opta din prima ligă a Chinei, Stanciu a pasat decisiv la reuşita lui Marcao, din minutul 47. Românul şi-a trecut numele pe lista marcatorilor după ce a înscris golul de 3-0, în minutul 58. A primit o pasă la marginea careului şi a şutat fără reacţie pentru portarul advers. Scorul final a fost 4-2.

Pentru evoluţia din meciul cu Shanghai Shenhua, Nicolae Stanciu a primit nota 8.1. Românul a avut o acurateţe a paselor în proporţie de 74%, după cum notează Sofascore.

• 5.5 milioane de euro este cota de piaţă a lui Nicolae Stanciu, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com

Astfel, cu aceste noi contribuţii ofensive, Nicolae Stanciu a ajuns la cinci goluri şi cinci assist-uri în opt meciuri jucate în prrima ligă chineză..

Wuhan Three Towns este lider în campionatul din China, cu 22 de puncte obţinute în primele opt etape.

Nicolae Stanciu a fost transferat în China de la Slavia Praga, în martie, în schimbul a patru milioane de euro, iar dacă va câştiga titlul, Slavia Praga va mai încasa 500.000 de euro.

• 54 de selecţii are Stanciu pentru echipa naţională a României. Unde a marcat şi 11 goluri.

VIDEO | Nicolae Stanciu are China la picioare. Gol şi pasă decisivă pentru internaţionalul român

Afla mai multe despre: nicolae stanciu