Steaua a pierdut dramatic meciul tur cu islandezii de la Valur din sferturile European Cup. ”Militarii”, învinşi la un singur gol diferenţă

Handbal

Steaua Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia islandeză Valur, scor 36-35 (18-14), în prima manşă din sferturile European Cup.

Partida retur va avea loc în 30 martie, în deplasare, pentru un loc în semifinalele European Cup.

Steaua s-a calificat în sferturi după ce a eliminat formaţia cehă HCB Karvina (28-27 şi 29-29), iar în optimi a ajuns după 33-33 şi 31-30 cu HC Linz. Anterior, în turul 2, Steaua Bucureşti nu a jucat, având dublu 10-0, după izbucnirea conflictelor în Israel, ţara din care provenea adversara sa, Hapoel Ashdod. Echipa s-a retras din competiţie.

Tot în sferturi joacă şi Minaur Baia Mare, care a învins în tur Bregenz Handball, cu 37-31, şi va juca tot în 30 martie returul.

Steaua Bucureşti şi Minaur Baia Mare vor fi adversare în semifinale, dacă ajung în această fază.

Afla mai multe despre: steauavalur