Ştefan Târnovanu, taxat de Panduru după ce a criticat tactica CFR-ului: ”Ce treabă ai tu?! Povesteşte cum joacă FCSB” | EXCLUSIV

CFR Cluj

Echipa CFR Cluj a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, meciul disputat în compania formaţiei FCSB, în etapa a treia din play-off-ul Superligii.

Clujenii au cerut penalti chiar în minutul 1, când au reclamat că Iulian Cristea a comis henţ în careu. În minutul 19 gazdele au deschis scorul, la o minge respinsă de Târnovanu, Bîrligea a înscris din careu.

Roş-albaştrii au egalat în minutul 68, când Florinel Coman a marcat dintr-o lovitură liberă executată perfect. În minutul 90 arbitrul Radu Petrescu a anulat un gol al lui Omrani, pentru ofsaid, după ce a fost consultat sistemul VAR.

• CFR Cluj rămâne pe locul 2, cu 35 de puncte, la patru puncte distanţă de lider, Farul Constanţa. FCSB are 34 de puncte şi este pe locul 3.

După meci, Ştefan Târnovanu, portarul FCSB-ului, a fost dur la adresa adversarei CFR şi a vorbit despre punctele slabe ale campioanei. Discursul lui Târnovanu nu a fost pe placul lui Basarab Panduru şi Constantin Zotta care l-au taxat în direct.

”La adresa CFR-ului nu ştiu dacă are dreptate, trebuie să spună cum au jucat ei în prima repriză. Dar nu cred că ai tu ce să discuţi de CFR. Păi ce treabă ai tu cu CFR?!”, a răbufnit Panduru.

”Eu cred că ce a spus a fost corect, dar nu cred că era el persoana care trebuia să vorbească de CFR!”, a adăugat Zotta.

Jucătorii CFR-ului, făcuţi praf de cei de la FCSB: ”În stilul lor caracteristic, trag de timp, stau pe jos un milion de ani”

Ce a declarat Târnovanu după meci:

”În prima repriză, am făcut un meci foarte slab, n-am ajuns la poarta lor. Poate la faza aia cu Miculescu şi, dacă stau să mă gândesc, m-am uitat aseară la Farul, la Mazilu a fost fault, la noi nu e fault. A venit repriza a doua, am făcut un meci mai bun, am avut şi ceva ocazii, am dat şi gol şi pe final, dacă eram mai inspiraţi, poate dacă nu era offside, era gol. Până la urmă, cred că e echitabil egalul, dar îmi doream să câştig.

Până n-am primit golul, n-am reuşit să jucăm absolut nimic. După gol, am reuşit cât de cât să echilibrăm balanţa şi în a doua repriză probabil şi cei de la CFR s-au mulţumit cu 1-0. În stilul lor caracteristic, trag de timp, stau pe jos un milion de ani, la out durează cinci minute până îl bat. Domnul Petrescu (n.r. arbitrul Radu Petrescu)... Miculescu stă aşa, dă puţin fault în atac.

Trageri de timp foarte mari. Dacă ei se bucură cu un egal acasă, îmi doresc din tot sufletul meu să câştigăm toate meciurile şi să ieşim campioni.

(n.r. despre golul lui Coman) În stilul lui, cum bate el lovitura liberă, să cadă mingea, a bătut senzaţional şi mă bucur că a dat gol”, a declarat Târnovanu, după meci.

Echipele care au evoluat:

• CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, A. Burcă, Yuri, Braun (Peteleu 86) - C. Deac (Maglica 85), Muhar (Hoban 76), Cvek, Ermal Krasniqi – Janga (Yeboah 76), Bîrligea (Petrila 59). ANTRENOR: Dan Petrescu
  • FCSB: Târnovanu - Sorescu, I. Cristea (Radaslavescu 62), Tamm, Radunovic - Ovidiu Popescu, Ad. Şut (Dawa 46), Olaru – Miculescu (Cordea 46), Compagno (Omrani 69), Fl. Coman. ANTRENOR: Mihai Pintilii

Afla mai multe despre: ştefan tarnovanufcsbcfr cluj