Suporterii lui FC Argeş l-au apostrofat pe Rednic la meciul dintre Mioveni şi UTA: ”Poţi să zici ce vrei de mine, dar să nu mă înjuri de mamă şi de familie”

Mircea Rednic a tras concluziile la finalul partidei pe care UTA a câştigat-o pe terenul lui CS Mioveni, scor 2-0.

Tehnicianul arădenilor s-a declarat nemulţumit de jocul din prima repriza a elevilor săi, dar a apreciat evoluţia fotbaliştilor ”Bătrânei Doamne” din repriza secundă. ”Puriul” a comentat şi conflictul pe care l-a avut cu unii dintre suporterii lui FC Argeş, ce au venit la Mioveni pentru a vedea la treabă una dintre contracandidatele la retrogradare a favoriţilor lor.

”Le-am spus la început că va fi un meci greu. Dacă Mioveni juca aşa tot play-out-ul, cred că alta ar fi fost situaţia lor. Asta este şi din cauza noastră. Cred că am intrat puţin pe vârfuri, nu ne-am respectat adversarul şi am făcut multe greşeli. În loc să jucăm simplu, ne-am complicat cu devieri, călcâie, exterioare...

În repriza a doua am fost mult mai direcţi, am recuperat mai multe mingi şi de aia ne-am şi creat ocazii de a marca.

( n.r. De unde a provenit aceasăt adversitate din partea celor de la Mioveni?) Ei sunt profesionişti. Au jucat, vor şi ei să se remarce. Bravo lor, poate vor să plece la alte echipe. (n.r. despre suporterii care l-au deranjat din tribune) Şi cu fularul de la FC Argeş. Poţi să spui ce vrei de mine. Dar nu mă înjuri de mamă, de familie.

Asta nu accept. Trebuia să meargă la Craiova să îşi susţină echipa.Nici nu mă interesează dacă cei de la Mioveni au vrut să o ajute pe FC Argeş. De aia satisfacţia victoriei este mult mai mare.

Iacob merită felicitări. A fost o primă pentru acest meci mai mare şi mi se pare corect”, a declarat Mircea Rednic la finalul meciului.

În urma acestui rezultat, UTA a urcat până pe locul 13, prima poziţie de baraj, cu 25 de puncte. Arădenii au cu patru puncte mai mult decât FC Argeş, echipă ce ocupă primul loc direct retrogradabil, dar au şi un meci în plus.

Piteştenii vor juca în această etapă pe terenul lui FC U Craiova, pe 14 mai, de la 18:15. Partida va putea fi urmărită în direct pe Orange Sport 1.

Afla mai multe despre: mircea rednicutamiovenifc argeş