Surpriza anului în tenisul masculin. Carlos Alcaraz, noul lider mondial de săptămâna viitoare, a fost învins de un tenismen care n-avea nicio victorie în circuitul ATP

Tenis

Carlos Alcaraz, care va redeveni numărul 1 mondial, lunea viitoare, şi care câştigase deja două titluri la Barcelona şi la Madrid, a fost învins în turul al treilea al Masters 1000 de la Roma de Fabian Marozsan, numărul 135 mondial, scor 6-3, 7-6 (7/4).

Cu mai puţin de două săptămâni înainte de startul turneului de la Roland Garros, unde va fi unul dintre principalii favoriţi, spaniolul de 20 de ani a fost depăşit de adversarul său maghiar, care nu câştigase niciodată un meci în circuitul ATP înainte de acest turneu de la Roma.

Marozsan, venit din calificări, s-a impus după o oră şi 42 de minute. Pentru Alcaraz este doar a treia înfrângere suferită în acest an în 33 de partide.

În turul următor, Marozsan, în vârstă de 23 de ani, va încerca să se califice în sferturile de finală împotriva croatului Borna Coric (numărul 16).