Transferul la care nici nu mai visa Becali. Lovitură de graţie dată de FCSB în Liga I. Salariu de 15 mii de euro şi contract pe cel puţin un an pentru favoritul patronului

FCSB s-a impus cu 2-1 în meciul de la finalul săptămânii trecute, cu Gaz Metan, la capătul unei partide în care au debutat şi doi dintre jucătorii transferaţi în această vară de roş-albaştri, Paulo Vinicius şi Ivan Mamut.

FCSB a câştigat meciul cu Gaz Metan, scor 2-1, graţie golurilor marcate de Florin Tănase, din penalty, şi de Octavian Popescu.

În partida cu medieşenii au debutat şi Ivan Mamut şi Paulo Vinicius. Deşi a fost înlocuit la pauza meciului de pe Arena Naţională, atacantul croat, adus de la Universitatea Craiova, l-a mulţumit cu evoluţia sa pe patronul FCSB-ului. Gigi Becali a recunoscut că a fost impresionat de Ivan Mamut şi a explicat care a fost motivul schimbării acestuia.

"Chiar sunt mulţumit de Mamut, nu de asta a fost schimbat la pauză. Pe cuvânt, chiar sunt mulţumit de el. Vreau un atacant care să facă exact ce a făcut el în acest meci.

Când a venit mingea la el, nu a pierdut-o. A ţinut de ea, a dat cu capul, a pasat, el e atacantul pe care-l doresc eu. Dar nu e bine pregătit, nu e în jocul echipei, mai are nevoie de pregătire. El e un jucător care se poate bate acolo, poţi centra pe el, e un jucător care îmi place, e atacantul pe care îl doresc.

Eu vreau de la un atacant ca atunci când primeşte mingea să nu sară din el la doi metri. Doar atât vreau, n-am pretenţii mari, nici nu mă interesează să dea goluri" , a declarat Gigi Becali, la Pro X.

În ceea ce-l priveşte pe Vinicius, latifundiarul din Pipera a fost atât de încântat de evoluţia fundaşului central brazilian, încât i-a anunţat pe oficialii FCSB-ului că vrea să-i prelungească înţelegerea fotbalistului. Momentan, contractul lui Vinicius este valabil până în iunie 2022, însă, conform fanatik.ro, patronul vicecampioanei României este pregătit să îi ofere o prelungire fundaşului pentru cel puţin încă un sezon.

"Ăsta joacă până la 40 de ani fără probleme la FCSB!", le-a transmis Becali oamenilor săi de încredere.

Ajuns la 37 de ani, Paulo Vinicius va primi o prelungire a contractului, însă va rămâne cu acelaşi salariu lunar, 15 mii de euro.