Universitatea Craiova, victorie clară în primul amical al verii. Markovic l-a dat pe spate pe Balint

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Arminia Bielefeld, scor 4-1, în primul meci amical al stagiului de pregătire din Austria.

Andrei Ivan a deschis scorul în minutul 5 din penalty. Jovan Markovic a reuşit dubla în minutul 52 şi 60 chiar sub privirile noului antrenor Laszlo Balint, iar Roguljic a închis tabela în minutul 79 cu un gol superb.

Echipa de start a celor de la CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Şt. Vlădoiu, Papp, Screciu, Vătăjelu - Mateiu, Vînă - Baiaram, Gustavo, A. Ivan - Koljic

Rezerve: Lazar - Căpăţînă, Găman, N. Bancu, Sala, Nistor, Al. Creţu, Roguljic, Cîmpanu, Markovic, Brăşfăleanu, Danciu

Antrenor: Laszlo Balint

Echipa din Bănie va reveni în România pe 8 iulie. Sezonul 2022/2023 din Liga 1 începe pe 9 iulie, în direct la Orange Sport.

Paul Papp a vorbit despre obiectivele din noul sezon, dar şi despre numirea lui Laszlo Balint la Craiova.

”S-a terminat vacanţa, ne-am întors la treabă. (n.r. despre numirea lui Balint) Nu a fost o surpriză, cred că şi domnul Balint a avut rezultate destul de bune dacă ne uităm în trecut, a luat-o de jos a ajuns unde a ajuns pe merit, un antrenor tănâr sperăm să ne ajutăm reciproc şi să facem treabă bună. Nu cred că sunt cerinţele mari din partea dânsului şi eu dacă mă fac antrenor o să cer maxim de la jucători.

Dacă vrei să câştigi campionatul nu trebuie să pierzi”, a declarat Papp, jucătorul Craiovei, la vizita medicală.

Universitatea Craiova are programat următorul meci miercuri, 29 iunie, de ora 19.30, cu FK Qarabag.

În sezonul 2021-2022, Universitatea Craiova s-a clasat pe locul trei în Liga 1, la opt puncte de FCSB şi la nouă puncte de campioana CFR Cluj.

Laszlo Balint, prima lovitură la Universitatea Craiova! Cu cine s-au înţeles oltenii

Oltenii au bătut palma cu Laszlo Balint, care are ca obiectiv să ducă echipa cât mai departe în Conference League, dar şi câştigarea titlului în Liga 1. Totuşi, până la startul competiţiilor, echipa se întăreşte, iar acum oltenii sunt aproape de primul transfer al verii.

Raul Silva, un fundaş central în vârstă de 32 de ani, ar fi aproape de o mutare la Craiova. Lusitanul a evoluat ultima dată la Estoril, iar acum ar veni liber de contract în Bănie. Potrivit jurnalistului Pedro Sepulveda, de la SIC Noticias, jucătorul va semna un contract valabil pe două sezoane.

Reghecampf le-a explicat celor din Azerbaidjan de ce nu a mai continuat la Universitatea Craiova! ”Chiar nu vedeam cum am fi putut câştiga titlul sezonul viitor!”

Afla mai multe despre: universitatea craiovacantonament craiovamarkovic