Verdict dur pentru Rareş Ilie, după accidentarea din campionat. Ratează convocarea la ”tineret” pentru partida cu Armenia

Echipa națională

Mijlocaşul român Rareş Ilie (20 de ani) a marcat un gol în ultima partidă de campionat, câştigată de echipa sa, Lausanne-Sport, acasă, contra celor de la Yverdon, scor 3-1, însă a părăsit terenul accidentat înainte de finalul primei reprize.

Mai exact, în minutul 36 al partidei, după un duel cu un fotbalist advers, fotbalistul român nu a mai putut continua partida, acuzând dureri la gleznă.

Rareş Ilie, indisponibil aproximativ o lună

Presa din Elveţia a anunţat că au venit rezultatele controalelor amănunţite efectuate de către fotbalistul român, iar veştile nu sunt prea bune: i-au fost afectate ligamentele gleznei drepte şi va fi indisponibil între 4 şi 6 săptămâni.

În această situaţie, sunt şanse minime ca Rareş Ilie să mai facă parte din lotul de tineret al României pentru partida din preliminariile EURO 2025 contra Armeniei, din deplasare.

• Partida Armenia U21 - România U21 este programată pe 23 martie, la Armavir.

Rareş Ilie se afla într-o formă sportivă bună. Era unul dintre cei mai importanţi jucători de la Lausanne, în acest sezon, cu 3 goluri marcate şi 3 pase decisive.

• Transfermarkt.de îl cotează pe Rareş Ilie la 2.800.000 de euro.

Rareş Ilie va evolua la Lausanne până în vară, când îi va expira împrumutul de la formaţia franceză Nice.

Nice a plătit în schimbul lui Rareş Ilie, celor de la Rapid, nu mai puţin de 5.000.000 de euro, în vara lui 2022.