You are here:

Victor Piţurcă a dat verdictul după transferul lui Olaru în Belgia: "E norocos! Important e să-şi schimbe acele gesturi”

 Victor Piţurcă a dat verdictul după transferul lui Olaru în Belgia: "E norocos! Important e să-şi schimbe acele gesturi”

Fotbal intern

Comentarii

Victor Piţurcă a comentat transferul lui Darius Olaru în Belgia şi a spus ce trebuie să schimbe fostul căpitan.

Victor Piţurcă a vorbit despre plecarea lui Darius Olaru la Union Saint-Gilloise.

După şase sezoane la FCSB, mijlocaşul a părăsit formaţia roş-albastră şi a semnat cu vicecampioana Belgiei, care va plăti trei milioane de euro pentru transfer.

Fostul selecţioner crede în valoarea lui Olaru, dar i-a transmis un sfat clar: trebuie să renunţe la simulări.

„Olaru e norocos că a ajuns la vicecampioana Belgiei, nu este uşor să pătrunzi acolo. Important este ce va face acolo. Eu zic că e un pas uriaş înainte pentru Olaru. Depinde foarte mult de el să se impună, pentru că fotbalul din Belgia este destul de dur.

Este alt ritm faţă de campionatul nostru. Să nu văd că, după un an de zile, se vorbeşte că revine iar la FCSB, cum s-a întâmplat cu alţi jucători. Este foarte important să-şi schimbe acele gesturi, pentru că nu mai merge cum se întâmpla aici… la fiecare atingere, mima şi cădea.

Eu sper să reuşească, deoarece este un jucător cu calităţi bune. Sper să reprezine bine fotbalul românesc în campionatul belgian, pentru ca şi alţi jucători să facă pasul acolo.

(n.r. FCSB ar fi putut să obţină mai mult de trei milioane de euro pe Olaru?) Eu cred că ăsta e maximum maximorum ce se putea lua pe Darius Olaru. Avea deja o vârstă, începuse şi el să scadă ca nivel la FCSB. Este o mutare bună atât pentru el, cât şi pentru club”, a spus Victor Piţurcă pentru ProSport.

 

Afla mai multe despre: fcsbdarius olarupiţurcăunion saint-gilloise 

viewscnt
Articole similare