VIDEO | Arsenal - Porto 1-0 (4-2 după lovituri de departajare). ”Tunarii” se califică cu mari emoţii în sferturi! Raya, eroul echipei lui Arteta

Arsenal a eliminat-o pe Porto la lovituri de departajare, după 1-0 în timp regulamentar şi prelungiri. În tur, portughezii s-au impus pe Dragao cu 1-0.

În tur, pe ”Dragao”, FC Porto s-a impus cu 1-0, printr-un gol marcat de Galeno, în minutul 90+4.

VIDEO | Arsenal 1-0 Porto (Trossard 41)

Echipele de start

• Arsenal: Raya - White, Saliba, Gabriel, Kiwior - Odegaard, Rice, Jorginho - Saka, Havertz, Trossard
  • Rezerve: Ramsdale, Hein, Partey, Jesus, Smith Rowe, Nketiah, Cedric, Tomiyasu, F. Vieira, Nelson, Elneny, Zinchenko
  • FC Porto: D. Costa - J. Mario, Pepe, Otavio, Wendell - N. Gonzalez, Varela - F. Conceicao, Pepe, Galeno - Evanilson
  • Rezerve: C. Ramos, F. Cardoso, Eustaquio, Grujic, Taremi, Sanchez, Jaime, Namaso, R. Baro, T. Martinez, G. Borges, Ze Pedro

Raya apără! Galeno şutează extrem de slab, iar meciul se încheie. Arsenal merge în sferturi!

4-2 pentru Arsenal! Rice înscrie şi el. Dacă Porto ratează, Arsenal se califică.

3-2! Grujic înscrie cu emoţii pentru ”Dragoni”!

3-1 pentru Arsenal! Saka transformă!

Porto ratează! Wendell loveşte bara!

2-1 pentru Arsenal! Kai Havertz îl trimite pe Costa în colţul opus.

1-1! Egalează Porto! Pepe înscrie.

1-0 pentru Arsenal! Odeegard transformă cu multă siguranţă.

Încep loviturile de departajare!

Min 120. Finalul prelungirilor! Vor fi penalty-uri!

Min 105. A început a doua repriză de prelungiri.

Min. 90 Au început prelungirile.

Min. 90+8 Final! Sunt prelungiri la Londra, după ce scorul la general arată 1-1.

Min. 83 Jesus ratează pentru Arsenal!

Min. 74 Saliba a avut şansa de a evita prelungirile, dar scorul rămâne 1-0.

Min. 70 Porto are şansa de a egala.

Min. 67 Gol anulat pentru Arsenal! Reuşita lui Odegaard nu s-a pus, după un fault în atac al lui Havertz.

Min 45+3. Prima repriză s-a terminat, scor 1-0.

Min 41. GOOOOOOOL ARSENAL! Trossard deschide scorul, după o fază desenată excelent de ”Tunari”.

Min 22. Ocazie Porto! Raya respinge şutul lui Evanilson.

Min 16. Prima ocazie pentru Porto! Evanilson şutează pe lângă poarta lui Raya.

Min 13. Ocazie pentru Arsenal! Costa are probleme la un şut slab al lui Saka. Englezul nu reuşeşte să plaseze balonul, deşi se afla în poziţie ideală.

Min 4. Ocazie pentru Arsenal! Ben White reia puţin peste paorta lui Costa.

Min 1. A început meciul!

Arsenal are o misiune dificilă - dar nu imposibilă, de a întoarce soarta confruntării cu FC Porto. Duelul va începe de la scorul de 1-0 pentru portughezi, după finalul incredibil din tur, cu un gol marcat de Galeno, la una dintre ultimele faze ale meciului.

Mikel Arteta l-a pierdut pe brazilianul Gabriel Martinelli pentru această confruntare. Nu s-a antrenat luni, iar medicii au decis că acesta are nevoie de repaus forţat.

De asemenea, Jurrien Timber nu este refăcut complet după ruptura de ligamente şi va lipsi.

De partea cealaltă, FC Porto nu se va putea baza pe Zaidu Sanusi şi Ivan Marcano, nerefăcuţi după accidentări la genunchi. Gabriel Veron are o problemă la tendon, în timp ce asupra lui Mehdi Taremi planează incertitudinea asupra sa, dacă va fi folosit sau nu.

Afla mai multe despre: arsenalportoliga campionilorartetaconceicao