VIDEO | Barcelona, victorie la zero cu Getafe. Prestaţie ca-n vremurile bune. Trupa lui Xavi încă mai speră la titlu

FC Barcelona

FC Barcelona nu a avut vreo emoţie în partida de pe teren propriu cu Getafe, pe care a învins-o fără drept de apel.

Barcelona, victorie categorică în faţa celor de la Getafe. Campioana Spaniei a urcat pe 2 în La Liga

FC Barcelona s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, cu Getafe, scor 4-0, în etapa a 26-a din La Liga.

Catalanii au marcat doar o singură dată în prima repriză, prin Raphinha, în minutul 20, dar au rezoolvat meciul în repriza secundă.

Joao Felix a făcut 2-0 în minutul 53, iar Frenkie de Jong a dus scorul la 3-0 în minutul 61.

Elevii lui Xavi au ridicat piciorul de pe acceleraţie şi au mai înscris încă o dată pe final, în minutul 90, prin Fermin Lopez.

După 4-0 cu Getafe, Barcelona a urcat pe locul secund în La Liga, cu 57 de puncte, dar aşteaptă meciul Gironei, a treia în clasament, cu 56 de puncte. Lider este marea rivală Real Madrid, cu 62 de puncte.

De cealaltă parte, Getafe ocupă locul 10, cu 34 de puncte acumulate după 26 de runde scurse din campionatul Spaniei.

Xavi încă mai speră la al doilea titlu de campion pe banca lui FC Barcelona

"Nu aruncăm prosopul, dar ştim că va fi complicat. Barca nu mai are dreptul la eroare pe teren propriu. Noi am avut o reacţie foarte bună, însă de acum până la sfârşitul sezonului vom avea doar finale”, declara Xavi, înaintea partidei.

Afla mai multe despre: barcelonala ligaxavi