VIDEO Benfica - Club Brugge 5-1. Recital de goluri. Gazdele au făcut show şi merg în sferturile de finală din Liga Campionilor

Benfica Lisabona s-a calificat în sferturile de finală din UEFA Champions League, după 7-1, la general, cu Club Brugge.

VIDEO Benfica - Club Brugge 5-1 (min 38 Rafa Silva, min 45+2, min 57 Ramos, min 71 Jaoa Maria, min 77 Neres / min 87 Meijer)

Echipele de start:

• Benfica: Vlachodimos - Bah, Antonio Silva, Otamendi, Grimaldo - Florentino - Chiquinho - Aursnes, Joao Mario, Rafa Silva - Ramos
  • Brugge: Mignolet - Clinton Mata, Mechele, Sylla, Buchanan, Nielsen, Vanaken, Sowah, Meijer - Lang, Yaremchuk

Min 90: Final de meci.

Min 87: GOOOOOOOOOOOL Brugge! Meijer a marcat golul de onoare pentru oaspeţi.

Min 77: GOOOOOOOOL Benfica! Neres face 5-0 din pasa lui Neves.

Min 71: GOOOOOOOOOL Benfica! Joao Mario transformă lovitura de la 11 metri.

Min 70: Penalty pentru Benfica! Sylla îl faultează în careu pe Rafa Silva.

Min 57: GOOOOOOOOOOOOOOOOL Benfica. Ramos reuşeşte dubla!

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+3: Pauză.

Min 45+2: GOOOOOOOOL Benfica. Ramos dublează avantajul.

Min 38: GOOOOOOOOOOOOOOOL Benfica. Rafa Silva a deschis scorul.

Min 16: Ocazie mare pentru Benfica! Florentino Luis şutează pe lângă poartă.

Min 2: Joao Maria a deschis scorul, dar arbitrul partidei a verificat VAR-ul şi a anulat reuşita pe motiv de ofside.

Min 1: A început partida.

Meciul retur al duelului din optimile de finală dintre Benfica şi Club Brugge se joacă astăzi, de la ora 22:00, în direct la Orange Sport 3, iar cele mai importante faze vor fi LIVE VIDEO pe orangesport.ro. În partida din tur, în prima lor confruntare directă din istorie, Club Brugge şi Benfica au intrat la egalitate la pauză. În cele din urmă, lusitanii s-au impus cu 2-0 în Belgia, graţie golurilor marcate de Joao Mario şi de Neres, şi au luat o opţiune serioasă pentru calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

După succesul cu o diferenţă de două goluri obţinut în urmă cu trei săptămâni, Benfica a mai legat alte trei victorii clare în campionat. Echipa pregătită de germanul Roger Schimdt are şapte victorii consecutive în prima ligă din Portugalia şi este lider autoritar, după ce s-a impus şi în ultimele trei partide, cu Boavista, cu Vizela şi cu Famalicao. Benfica are un avans de opt puncte faţă de principala urmăritoare din clasament, FC Porto.

De partea cealaltă, Club Brugge are un parcurs dezastruos. După înfrângerea suferită în partida din tur cu Benfica, Club Brugge a mai obţinut o singură victorie în cele trei meciuri jucate. Mai întâi, echipa pregătită de englezul Scott Parker a remizat cu Cercle Brugge, apoi a câştigat cu Gent şi, la finalul săptămânii trecute, a cedat la scor de neprezentare în deplasarea de la Oostende. Club Brugge este pe locul patru în clasament, la 21 de puncte în spatele liderului Genk.

Afla mai multe despre: benfica