VIDEO | Cine este noul golgheter al Superligii, după plecarea lui Florin Tănase. Vine de la o nou-promovată şi a marcat goluri senzaţionale

Fotbal intern

Odată cu plecarea lui Florin Tănase de la FCSB în Emiratele Arabe Unite, Superliga are un nou golgheter, unul cu totul surprinzător.

Superliga este aproape la capătul primelor patru etape din ediţia 2022-2023 şi are un nou golgheter, unul inedit.

Baba Alhassan este cel mai bun marcator în momentul de faţă din prima ligă a României, capitol la care ieşea în evidenţă, în ultimele sezoane, Florin Tănase, plecat însă recent de la FCSB.

În vârstă de doar 22 de ani, jucătorul formaţiei FC Hermannstadt a marcat patru goluri, datorită a două ”duble”, în primele patru runde.

Primele două reuşite au venit chiar în runda inaugurală, atunci când nou-promovata sibiană a învins-o pe CS Mioveni cu scorul de 3-0.

În următoarele două etape nu a mai găsit drumul spre poarta adversă, dar şi-a păstrat golurile pentru partida cu FC Voluntari, din etapa a patra.

Astfel, în prima repriză, jucătorul născut la Accra, în Ghana, a reuşit două goluri senzaţionale, în minutele 23 şi 34, cu ajutorul cărora FC Hermannstadt a luat avantaj în faţa formaţiei ilfovene.

Baba Alhassan a ajuns la FC Hermannstadt în octombrie 2020, iar în sezonul trecut a marcat de şapte ori şi a dat două assist-uri în 27 de meciuri în Liga 2.

Iar după promovare, a luat pe sus Superliga, acolo unde are un randament foarte bun în primele etape.

Afla mai multe despre: alhassangolgheterhermannstadt