VIDEO | Dennis Man şi Moruţan, pe val. Primul, erou la Parma, cu un gol în minutul 90+7. Al doilea, decisiv în Cupa Turciei

Dennis Man (25 de ani) a fost erou pentru Parma în Cupa Italiei. Românul a marcat un gol din penalty, în minutul 90+7, şi a provocat un autogol.

Parma a învins-o, în deplasare, pe formaţia de Serie A, Lecce, scor 4-2, în 16-imile de finală din Coppa Italia.

Parma a condus cu 2-0 la Lecce, prin reuşitele lui Sohm (9) şi Bonny (28), însă gazdele au egalat în repriza secundă.

Piccoli a înscris în minutul 54, iar Strefezza a făcut 2-2 în minutul 76.

Dennis Man, salvatorul Parmei

Cu Valentin Mihăilă integralist şi cu Dennis Man intrat pe teren în minutul 56, oaspeţii au căutat golul victoriei.

Mihăilă a avut o ocazie în minutul 88, dar salvarea a venit de la autogolul lui Marin Pongracic, din minutul 90+4, unul provocat de Dennis Man.

După numai două minute, gazdele au comis un henţ în careu şi acelaşi Dennis Man a transformat penalty-ul acordat, în minutul 90+7, stabilind scorul final, Lecce – Parma 2-4.

În optimi, Parma va întâlni pe AC Fiorentina, la Florenţa, într-un meci programat pe 6 decembrie.

Olimpiu Moruţan a marcat în Cupa Turciei

De altfel, pe lângă Dennis Man, încă un român a marcat astăzi. Este vorba despre Olimpiu Moruţan, care a înscris pentru Ankaragucu, într-o victorie cu 2-0 contra lui Malatya Arguvanspor, formaţie de liga a patra turcă, în turul al treilea al Cupei Turciei.

Mijlocaşul român a marcat, cu un şut puternic, în minutul 64 al meciului, el fiind cel care a deschis scorul.

Afla mai multe despre: dennis manolimpiu morutanvalentin mihaila