VIDEO | FC Barcelona, victorie la limită cu Mallorca. Yamal a marcat un gol superb

FC Barcelona

FC Barcelona a învins-o la limită pe Mallorca şi a urcat, cel puţin provizoriu, pe locul 2 în clasamentul din La Liga.

Barcelona a urcat pe locul 2 în La Liga. Yamal, unicul marcator din succesul cu Mallorca

FC Barcelona a învins-o la limită, pe teren propriu, scor 1-0, pe Mallorca, în etapa a 28-a din La Liga.

Catalanii au primit un penalty în minutul 22, după consultarea VAR, la un fault al lui Copete la Raphinha, însă Ilkay Gundogan a ratat şi scorul a rămas 0-0.

Barcelona a reuşit, totuşi, să înscrie unicul gol al meciului în minutul 73, când Lewandowski i-a pasat lui Lamine Yamal, iar acesta a înscris cu o execuţie superbă, de pus în ramă.

Astfel, echipa lui Xavi s-a impus cu 1-0 şi a adunat 61 de puncte, fiind a doua în clasamentul din La Liga, după Real Madrid. Mallorca, una dintre finalistele din Copa del Rey, se află pe locul 15, cu 27 de puncte.

Însă, pentru Barcelona urmează un nou test dificil, returul cu Napoli din optimile Ligii Campionilor. După 1-1 în Italia, catalanii vor da tot ce pot pe propriul teren pentru a se califica în sferturile competiţiei.

Afla mai multe despre: barcelonala ligalamine yamal