VIDEO | FC Botoşani - Sepsi 1-1. Covăsnenii rezistă în inferioritate numerică şi obţin un punct! Ocazii importante ratate în prelungiri de gazde

Fotbal

FC Botoşani a remizat împotriva lui Sepsi, în a 26-a etapă a Superligii, scor 1-1.

VIDEO | FC Botoşani - Sepsi 1-1 (Patache 45 / Matei 30)

Echipele de start:

• FC Botoşani: Pap - Patache, Şeroni, Mutombo, Ţigănaşu - Dican, Sadiku, Ivanov, Dragu, Mailat - Roman ll.
  • Rezerve: Ducan - Mboko, Zabou, David, Cioiu, Roman l, Pinson, Golofca, Camara.
  • Sepsi: Began - Bălaşa, Ciobotariu, Tamaş, Ispas - Aganovic, Păun, Matei, Junior - Safranko, Rondon.
  • Rezerve: Gedo  - Ninaj, Papa, Achahbar, Tudorie, I.Gheorghe, Dumitrescu, Dimitrov

Min 90+6. Final de meci.

Min 90+5. Acelaşi Pinson îl pune la încercare pe Began, dar portarul lui Sepsi se opune iar.

Min 90+2 Bară Botoşani! Moldovenii, la un pas de a da lovitura în prelungiri, dar Began a salvat-o pe Sepsi.

Min 55. Roşu pentru Sepsi! Păun încasează al doilea galben şi este trimis la vestiare.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. Final de repriză.

Min 45. Goooooooooooool Botoşani! Andrei Patache restabileşte egalitatea cu un şut incredibil de la distanţă.

Min 30. Goooooooool Sepsi! Matei deschide scorul cu un şut din interiorul careului, pe care Eduard Pap nu a reuşit să îl reţină.

Min 7. Sadiku, la un pas de un gol incredibil! Călcâiul său nu prinde spaţiul porţii însă.

Min 7. Roman scapă spre poartă, dar Tamas îl prinde din urmă şi îi blochează şutul în ultimul moment.

Min 1. A început partida.

Ştirea iniţială

FC Botoşani este una dintre cele mai în formă echipe din Superligă, în 2023. A înregistrat trei victorii fără să primească gol şi a fost învinsă într-o singură partidă.

Cele nouă puncte adunate în primele patru runde i-au permis formaţiei lui Flavius Stoican să urce până pe locul 10 în Superligă, cu 30 de puncte.

De partea cealaltă, Sepsi a câştigat un singur meci în 2023, şi acela la ”masa verde”, contra celor de la FCU Craiova 1948, după incidentele de rasism şi xenofobie provocate de fanii olteni.

Covăsnenii au neapărată nevoie de victorie pentru a-şi menţine poziţia a 6-a din Superligă, ultima care asigură prezenţa în play-off.

16 dueluri directe între FC Botoşani şi Sepsi

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 16 ori în principala competiţie internă, de şapte ori s-au impus botoşănenii, de patru ori au câştigat covăsnenii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.

• Palmares cu FC Botoşani gazdă: 8 meciuri - 3 succese FC Botoşani - 3 remize - două victorii Sepsi OSK.

Primul duel a avut loc pe 28 iulie 2017, FC Botoşani – Sepsi OSK 5-1, goluri marcate de Andrei Miron, Laurenţiu Buş - dublă, Mihai Roman I, Lorand Fulop, respectiv Patrick Petre.

• Doar una dintre cele cinci remize s-a terminat fără gol marcat, pe 27 august 2018, cu FC Botoşani în postura de gazdă.

Cea mai recentă dispută directă a stabilit şi cea mai mare diferenţă de scor: 17 septembrie 2022, Sepsi OSK - FC Botoşani 7-0.

• Flavius Stoican vs Cristiano Bergodi în toate competiţiile: 6 jocuri - o victorie Stoican - două remize - 3 succese Bergodi.

Afla mai multe despre: fc botosanisepsisuperligastoican