VIDEO | FC Botoşani - U Craiova 1948 0-1. Dică sparge gheaţa! Prima victorie pe banca oltenilor

U Craiova 1948 s-a impus pe terenul lui FC Botoşani, scor 1-0, într-un meci din etapa a patra din Superligii.

VIDEO | FC Botoşani - U Craiova 1948 0-1 ( Bauza 45+14)

Min 90+7. Meciul s-a terminat, scor 0-1.

Min 90+2. Mutombo este la un pas să restabilească egalitatea.

Min 46. Bară pentru Craiova. Bauza loveşte stâlpul porţii la prima fază a reprizei secunde.

Min 45+15. Prima repriză s-a terminat, scor 0-1.

Min 45+14. GOOOL Craiova. Bauza înscrie cu un şut din întoarcere la ultima fază a primei reprize.

Min 41. Nu este penalty. După 11 minute, arbitrajul video a decis că Mihai Roman era în offside.

Min 30. FC Botoşani cere penalty. Paramatti atinge mingea cu mâna în careu, dar faza va fi analizată pentru un posibil offisde la faza premergătoare.

Min 28. Ocazie uriaşă pentru Botoşani. Roman reia cu capul după o lovitură de colţ, dar Sidibe respinge de pe linia porţii.

Min 19. Ocazie pentru U Craiova 1948. Chiţu reia din interiorul careului puţin peste vinclul porţii lui Ducan.

Min 1. A început meciul.

Echipele de start:

• FC Botoşani: Ducan - Mutombo, Dican, Şeroni, J. Pius - Cioiu, Ed. Florescu, Olinga - Cărăuşu, M. Roman II, Pinson; Rezerve: A. Ureche - Patache, Ţigănaşu, Bg. Creţ, G. David, Dragu, Zabou, Drole, S. Camara; Antrenor: Marius Croitoru
  • U Craiova 1948: R. Popa - Compagnucci, Henriques, Paramatti, Van Durmen - Asamoah, V. Achim - Sidibe, Bauza, Bahassa - A. Chiţu; Rezerve: Gurău - R. Negru, Padula, Al. Albu, V. Pop, Blidar, M. Ilie, Baeten, Blănuţă; Antrenor: Nicolae Dică

Meciul dintre FC Botoşani şi U Craiova 1948 este primul al zilei de sâmbătă, din cadrul etapei cu numărul patru din Superligă. Celălalt este U Cluj - Dinamo.

Botoşănenii vin după o remiză spectaculoasă în Giuleşti, pe terenul Rapidului, 2-2, şi au ajuns la două puncte acumulate în total în acest sezon.

Astfel, FC Botoşani se află încă în căutarea primei victorii din noua ediţie a Superligii României, dar în aceeaşi situaţie se alfă şi combatanta ei, U Craiova 1948.

Numai că echipa preluată recent de Nicolae Dică este într-o poziţie şi mai dificilă, deoarece nu are niciun punct acumulat în clasament.

Prin urmare, cu zero puncte, oltenii sunt penultimii în ierarhia Superligii, mai jos decât ei fiind doar Dinamo Bucureşti.

În runda precedentă, Craiova a pierdut pe teren propriu în faţa celor de la U Cluj, într-un spectaculos meci cu şapte goluri, terminat cu 3-4 în favoarea ardelenilor.

În sezonul trecut, Botoşani şi Craiova s-au întâlnit de trei ori, fiecare echipă având de partea ei o victorie cu 1-0, iar în ultimul meci s-a înregistrat o remiză ”albă”.

Afla mai multe despre: botosani craiova 1948superliga