VIDEO | FC U Craiova 1948 - Rapid 1-0. Victorie pentru olteni în faţa liderului. Alex Ioniţă a fost eliminat în prima repriză

Rapid

FC U Craiova 1948 a învins-o pe Rapid, scor 1-0, în etapa a zecea din Superligă. Golul a fost marcat de Sekou Sidibe, în minutul 55. Cu acest succes, formaţia olteană acumulează 14 puncte şi urcă pe locul şase. Rapid suferă al treilea eşec, dar rămâne momentan lider în campionat.

VIDEO | U Craiova 1948 - Rapid 1-0 (Sidibe 55)

Echipele de start:

• FCU Craiova: R. Popa - R. Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert - Van Durmen, Vl. Achim - Sidibe, Baeten, Bahassa - Iancu; Rezerve: Mogoşanu - Paramatti, Enache, Dr. Albu, D. Croitoru, Marquet, Chiţu, Bauza, G. Ganea; Antrenor: Marius Croitoru
  • Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais - Kait, Al. Albu, Al. Ioniţă II - Sefer, Dugandzic, Măţa; Rezerve: Drăghia - Ignat, Al. Iacob, A. Ciobanu, Crepulja, Pănoiu, Papeau, V. Costache, Fl. Ştefan; Antrenor: Adrian Mutu

Min 90+5. Final de meci. FC U Craiova o învinge pe Rapid.

Min 90. Ocazie Craiova. Oltenii scapă cu o periculos spre poarta adversă, dar Moldovan are o intervenţie providenţială.

Min 81. Ocazie Rapid. Papeau şutează, dar mingea trece peste poartă.

Min 74. Ocazie Craiova. Negru centrează din lovitură liberă, Bauza încearcă o foarfecă spectaculoasă, dar mingea nu trece de Moldovan.

Min 55. GOOOL Craiova. Arbitrul arată iniţial offside, dar faza se verifică la VAR. Golul este validat. Sidibe deschide scorul.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+3: Pauză!

Min 29: Ioniţă este eliminat după un fault foarte dur asupra lui Vlad Achim!

Min 21: Huyghebaert se accidentează şi este înlocuit cu Gabi Enache.

Min 16: Ocazie Rapid. Sefer îşi încearcă norocul cu un şut de la mare distanţă.

Min 2: Ocazie Craiova. Sidibe şutează pe lângă poarta giuleştenilor.

Min. 1 A început meciul.

FCU Craiova este pe locul 10, cu 11 puncte. În timp ce Rapid ocupă primul loc din Superliga cu 21 de puncte.

Adrian Mutu a fost operat de urgenţă şi nu va putea sta pe banca meciului cu FC U Craiova 1948.

Astfel, pe banca Rapidului la meciul cu FCU Craiova va sta Alin Chiţa, secundul „Briliantului”.

Afla mai multe despre: u craiova 1948rapid