VIDEO | Filiaşi - Hermannstadt 2-2 (4-3) după loviturile de departajare. Surpriză în optimile Cupei României. Clubul din Liga 3 s-a calificat în sferturi

Cupa României

Filiaşi şi Hermannstadt au disputat primul meciul din optimile Cupei României. Clubul din Liga 3 s-a calificat în sferturile de finală şi a produs surpriza, după loviturile de departajare.

VIDEO | Filiaşi - Hermannstadt 2-2 (Rogoveanu '44 / Sîntean '3, C. Popescu 107) 4-3 d.p.

Echipele de start:

• Filiaşi: Şerban – Dănescu, Dina, Popa, Calu - Pencea, Duriţă- Vîlcică, Rogoveanu, Şerban - Fotescu
  • Rezerve: Constantinescu, Armăşelu, Creţu, Manolache, Lungu, Geru, Zanfir, Bubuioc, Vulpe
  • Hermannstadt: Muţiu – Buzan, Antoche, Isah, Tomşa – Baba, Niţă - Chiriţoiu, Sîntean, Balaure- Plazonja
  • Rezerve: Pop, Pantea, Bejan, Iaru, Sota, Petrescu, Popescu, Elbers, Bucuroiu

UPDATE Gol Filiaşi | Gazdele sunt în sferturile Cupei României, după ce au transformat penalty-ul decisiv.

UPDATE Ratare Hermannstadt | Japonezul Sota trage în dreapta, dar Şerban a apărat, din nou.

UPDATE Gol Filiaşi | Zamfir trage puternic şi gazdele rămân în joc.

UPDATE Gol Hermannstadt | Petrişor Petrescu transformă pe mijlocul porţii.

UPDATE Gol Filiaşi | Calu, căpitanul echipei, egalează situaţia de la loviturile de departajare.

UPDATE Gol Hermannstadt | Pantea marchează de la punctul cu var.

UPDATE Ratare Filiaşi | Armăşelu e ghicit de Muţiu şi rămâne 1-1 la lovituri de departajare.

UPDATE Ratare Hermannstadt | Şerban mai apără un penalty, de această dată din faţa lui Antoche.

UPDATE Ratare Filiaşi | Vîlcică e ghicit de Muţiu şi ratează.

UPDATE Gol Hermannstadt | Bucuroiu egalează, după ratarea lui Sîntean.

UPDATE Gol Filiaşi | Gazdele transformă primul penalty.

UPDATE Ratare Hermannstadt | Şerban ghiceşte colţul şi apără în faţa lui Sîntean.

Min. 120+2 Finalul partidei şi avem lovituri de departajare.

Min. 118 GOOL Filiaşi! Creţu egalează din faţa porţii.

Min. 107 GOOL Hermannstadt! Călin Popescu îşi aduce echipa în avtanj cu un şut la colţul lung.

Min. 98 Acelaşi Petrescu trage din lovitură liberă, iar portarul respinge în corner.

Min. 92 Gol Hermannstadt, dar Petrişor Petrescu e surprins în offside, iar reuşita e anulată.

Min. 90 Avem prelungiri în prima optime.

Min 90+3 S-au încheiat primele 90 de minute. Vom avea prelungiri.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. S-a încheiat prima repriză.

Min. 44 - GOOOOOL Filiaşi! Rogoveanu execută perfect o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri şi egalează pentru gazde.

Min. 3 - GOOOOOOL Hermannstadt! Sîntean deschide rapid scorul pentru sibieni.

Min 1. A început partida.

Filiaşi şi Hermannstadt vor deschide optimile Cupei României, marţi, de la ora 22:00. Cea mai slab cotată formaţie rămasă în competiţie, echipa din al treilea eşalon va fi gazdă împotriva divizionarei secunde.

În 16-imi, Filiaşi a reuşit o surpriză incredibilă, trecând de UTA Arad cu 1-0.. FOrmaţia care se luptă pentru play-off în Liga 1 a fost răpusă în deplasarea din Banat, astfel că FIliaşi are şanse realiste de a ajunge în sferturile Cupei României.

Hermannstadt trecuse la limită de CA Oradea în ultima rundă, iar sibienii sunt încă neînvinşi în Liga 2, unde ocupă poziţia a patra. Marţi se vor mai disputa şi partidele Gaz Metan - CHindia şi Dinamo - FC  Argeş, decindându-se astfel primele formaţii din sferturile cupei, în timp ce Voluntari este probabil deja calificată, după anularea duelului cu FCSB.

Afla mai multe despre: cupa românieicso filiaşifc hermannstadtfiliaşi hermannstadt