VIDEO | Racoviţan a marcat două goluri contra echipei lui Gâlcă. Prima dublă din carieră pentru fundaşul român

Fundaşul central Bogdan Racoviţan (23 de ani) a marcat două goluri în campionatul Poloniei, împotriva echipei lui Constantin Gâlcă (51 de ani).

VIDEO | Racoviţan, două goluri pentru Rakow contra echipei lui Gâlcă

Fotbalistul echipei Rakow, Bogdan Racoviţan, a înscris două goluri în meciul câştigat, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei Radomiak Radom, antrenată de Constantin Gâlcă, în etapa a zecea a campionatului Poloniei.

Racoviţan a marcat în minutele 3 şi 61. Pentru învingători a înscris şi Yeboah ’82. A fost prima sa dublă din carieră.

Bogdan Racoviţan a jucat pe toată durata partidei. Celălalt român de la Rakow, Deian Sorescu, a intrat pe teren în minutul 46.

Rakow ocupă locul 3 în clasament, cu 19 puncte, în timp ce Radomiak este pe 12, cu 11 puncte.

VIDEO | Racoviţan a marcat două goluri contra echipei lui Gâlcă. Românul, fundaşul central golgheter al lui Rakow

Sosit la Rakow în ianuarie 2022 de la Botoşani, Racoviţan a jucat 16 meciuri în acest sezon pentru polonezi, în toate competiţiile. Iar acestea au fost primele sale două reuşite stagionale.

Fundaşul român este cotat la 600.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Afla mai multe despre: stranieribogdan racovitanrakow