VIDEO | Real Madrid ar fi încălcat o regulă a UEFA, în minutele dramatice ale calificării în finala Champions League! "Nu trebuia să se întâmple"

Real Madrid, finalista Champions League, ar fi încălcat una dintre regulile mai puţin cunoscute impuse de UEFA. Totul s-a petrecut pe finalul semifinalei cu Bayern Munchen.

Real Madrid ar fi încălcat protocolul în semifinala de Champions League cu Bayern Munchen

Real Madrid s-a calificat, miercuri seară, în finala Ligii Campionilor, trecând în semifinale de Bayern Munchen, scor 4-3 la general. În tur, scorul a fost 2-2, iar în retur, la Madrid, Real s-a impus cu 2-1 revenind de la 0-1, în minutul 88 şi 90+1.

Echipa din Germania a visat în mare parte din repriza secundă, după golul superb al lui Davies din minutul 68.

La doar trei minute distanţă, prima fază controversată a avut loc şi Szymon Marciniak a avut nevoie de VAR, pentru a face dreptate.

În minutul 71, polonezul a anulat golul marcat de Real Madrid, după ce a considerat că Nacho a faultat în atac, atunci când şi-a pus mâinile pe faţa unui adversar.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Însă, publicaţii din străinătate notează că protocolul VAR a fost încălcat, în zecile de secunde care au urmat, până când Szymon Marciniak a ajuns la monitorul VAR.

Întrucât pe stadion se sărbătorea golul egalizator, organizatorii de la Real Madrid au oferit imaginile fazei pe monitoarele arenei din Madrid. Fără să-şi dea seama că arbitrul central va judeca faza la VAR, organizatorii au continuat să ofere reluări spectatorilor, contrar protocolului VAR.

IFAB a retransmis la începutul sezonului că reluări ale fazelor majore nu trebuie oferite pe stadion până când o decizie finală a arbitrului nu este luată, pentru a evita presiuni asupra centralului.

Apoi, după o decizie, cluburile pot oferi reluări, însă Express.co.uk notează că protocolul a fost încălcat la Madrid.

"Reluările VAR şi GLT nu pot fi afişate pe ecranele gigantice de pe stadion, cu excepţia cazului în care UEFA decide altfel.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Transmisiile şi reluările simultane ale meciului sunt autorizate pentru monitoarele de presă şi canalele cu circuit închis. Rezultatele altor meciuri pot fi afişate pe tabela de marcaj şi/sau pe ecranul gigant în timpul meciului”, conform regulamentelor UEFA.

În ultimul act, Real Madrid va întâlni Borussia Dortmund, care a trecut în semifinale de PSG, scor 1-0 în tur şi la fel, 1-0 în retur.

Finala Ligii Campionilor se va disputa în data de 1 iunie, pe stadionul Wembley din Londra.

VIDEO | Faza judecată de Szymon Marciniak, în care ar fi fost încălcat regulamentul

Afla mai multe despre: real madrid bayern munchenreal madrid protocol varreal madrid calificare champions league