VIDEO | Rezultate Six Nations. Meci spectaculos între Irlanda şi Franţa. Scoţia, cea mai clară victorie cu Ţara Galilor

Rugby

Irlanda şi Franţa au oferit un meci spectaculos în cadrul etapei a doua din Turneul Six Nations.

Irlanda - Franţa 31-19

Primele două echipe ale lumii s-au ridicat la nivelul aşteptărilor.

Irlanda şi Franţa au oferit o primă repriză de vis pe Aviva Stadium, cu patru eseuri.

Gazdele au înscris trei dintre ele, în timp ce campioana en titre din Six Nations a culcat balonul în terenul de ţintă al verzilor o singură dată.

Scorul pauzei a fost 22-16 în favoarea principalei favorite la trofeul din acest an.

În repriza a doua s-a mai înscris un nou eseu, şi acela tot în dreptul gazdelor. Ultima dată campioană în 2018, Irlanda are două succese consecutive cu bonus ofensiv.

Scoţia - Ţara Galilor 35-7

Scoţia şi-a luat avânt în Six Nations. S-a jucat cu Ţara Galilor în cea mai clară victorie pe care a reuşit-o vreodată împotriva rivalei din regat, scor 35 la 7.

Tot în premieră, de când există competiţia cu 6 echipe în loc de 5, Scoţia a bifat două victorii în primele două meciuri. E umăr la umăr cu Irlanda în clasament şi visează la primul trofeu Six Nations.