VIDEO | Sergio Perez a câştigat Marele Premiu din Singapore! Startul cursei, amânat mai bine de o oră din cauza ploii

Formula 1

Sergio Perez (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu din Singapore, a 17-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Sergio Perez a câştigat Marele Premiu din Singapore

Sergio Perez a câştigat Marele Premiu de Formula 1 din Singapore. Pilotul de la Red Bull a fost însoţit pe podium de cei doi driveri de la Ferrari, Charles Leclerc şi Carlos Sainz.

Startul cursei de pe Circuitul Marina Bay a fost amânat cu o oră de o ploaie torenţială. Startul s-a dat pe uscat, iar finalul a fost unul liniştit. Campionul mondial Max Verstappen a avut probleme.

A plecat de pe opt şi a căzut pe 12. Pliotul de la Red Bull a revenit şi în final a terminat pe şapte.

Cu cinci etape rămase din acest sezon, Verstappen are un avans confortabil: 104 puncte peste Leclerc. Formula 1 rămâne în Asia şi se pregăteşte de Marele Premiu al Japoniei, programat weekendul viitor.

Afla mai multe despre: formula 1