VIDEO | U Craiova - Petrolul 2-1. Rivaldinho a dat lovitura în prelungiri, cu capul! Irobiso deschisese scorul

U Craiova a câştigat în prelungiri meciul cu Petrolul, 2-1 în Bănie, în etapa a 14-a din Superligă.

LIVE VIDEO | U Craiova - Petrolul 2-1 (Cîmpanu 76, Rivaldinho 90+2/ Irobiso 58)

Echipele de start:

U Craiova: Arlauskis - Screciu, Raul Silva, Bg. Mitrea - Hanca, Al. Creţu, Căpăţînă, N. Bancu - Cîmpanu, An. Ivan, Baiaram
Rezerve:  Lazar - Găman, Vătăjelu, Mateiu, Nistor, Roguljic, Ed. Florescu, Rivaldinho, Markovic
Petrolul: Vâlceanu - Felix Mathaus, Meijser, Huja - Pashov, Dumitriu, Seto, Jair, Velisar - Irobiso, M. Bratu
Rezerve: Leitner, Al. Olaru, Ţicu, Cebotaru, Tucaliuc, G. Grozav, Măzărache, Cioiu, Ivanovski

Min. 90+5 - Final de meci.

Min. 90+2 - GOOOOOOOOOOOLLLL CRAIOVA! Rivaldinho înscrie în prelungiri. Brazilianul pivotează excelent dintre fundaşii centrali ai Petrolului şi pune capul bine la o centrare a lui Roguljic.

Min. 76 - GOOOOOLLLLLL U Craiova! Cîmpanu e atent şi înscrie după o minge respinsă în faţă de Vâlceanu, la o centrare a lui Roguljic.

Min. 58 - GOOOOOOOOLLLLLLL PETROLUL! Irobiso deschide scorul! Bratu execută excelent un corner, Huja sare bine şi trimite spre poarta lui Arlauskis. Portarul scoate, dar Irobiso e atent şi înscrie pe respingere, cu capul.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Pauză.

Min. 40 - Ocazie Craiova! Vâlceanu scoate un şut deviat al lui Baiaram, care a luat o boltă ciudată.

Min. 21 - Ocazie Craiova! Bancu centrează excelent, şutat, în careul Petrolului, Creţu ratează de puţin întâlnirea cu mingea şi şansa să înscrie.

Min. 10 - Ocazie Petrolul! Huja interceptează şi pătrunde excelent până în apropierea careului, trage, dar pe lângă poarta lui Arlauskis.

Min. 8 - Ocazie Craiova! Cîmpanu prinde un şut de excepţie de la distanţă, care loveşte şi transversala, dar mingea iese în afara terenului.

Min. 1 - A început meciul.

Partida dintre Universitatea Craiova şi Petrolul Ploieşti va fi primul din acest sezon pentru ”lupii galbeni” fără Gabi Tamaş (38 de ani) pe gazon.

Integralist pentru formaţia nou-promovată până acum, cele două părţi au ”divorţat” din cauza înregistrării cu Tamaş, care a ajuns între timp şi în spaţiul public.

Pentru Universitatea Craiova, ar putea fi cel mai bun moment să înfrunte echipa pregătită de Nae Constantin, care ar putea fi dezbinată după plecarea liderului din vestiar.

Oltenii trec la rândul lor printr-o serie modestă de rezultate şi au nevoie disperată de puncte în lupta pentru play-off.

În ultimele patru etape, echipa pregătită de Mirel Rădoi s-a impus doar o dată, împotriva rivalei FCSB, fiind învinsă de FC Argeş şi CFR şi remizând cu FC Voluntari.

Afla mai multe despre: petrolul