VIDEO | Un nou Garita în Superligă. Thiam şi-a înşirat adversarii şi l-a ”executat” pe portar. Gol de toată frumuseţea

Mamadou Thiam (27 de ani) a deschis scorul în partida dintre U Cluj şi Chindia după o acţiune personală de toată excepţia.

Chindia şi U Cluj s-au întâlnit la Ploieşti, în primul meci al etapei cu numărul 26 din Superligă.

Oaspeţii au început mai bine, dar formaţia oaspete a echilibrat repede jocul.

Totuşi, tot ardelenii au fost mai periculoşi şi au avut un gol anulat, în minutul 21, pe motiv de ofside.

După ocazii de ambele părţi, U Cluj a dat în sfârşit lovitura. Mamadou Thiam a marcat în minutul 44, după o acţiune personală superbă.

Atacantul în vârstă de 27 de ani a preluat mingea undeva la 30 de metri de poarta adversă, a înşirat mai mulţi jucători adverşi şi l-a ”executat” splendid pe Căbuz.

Acţiunea lui Thiam poate fi asemănată cu golul marcat de Arnold Garita, jucătorul Argeşului punctând asemănător în partida cu Hermannstadt, de la începutul acestei luni (1-1).

Golul a fost totuşi verificat la VAR, minute în şir, pentru o poziţie de ofside la marcator. Totuşi, reuşita a fost validată, astdel că U Cluj a intrat cu avantaj pe tabelă la pauză.

Mamadou Thiam a ajuns la U Cluj în luna septembrie a anului trecut din Belgia, de la Oostende.

Golul marcat cu Chindia a fost al cincilea reuşit de vârful de atac în acest sezon pentru clujeni.

Afla mai multe despre: thiamu clujsuperliga