AC Milan, victorie la scor şi calificare în sferturi în Cupa Italiei. Victima: Cagliari

AC Milan

AC Milan este în formă bună şi în noul an. S-a distrat în partida cu Cagliari din Cupa Italiei, unde a făcut scor.

AC Milan, calificare fără emoţii în sferturile Cupei Italiei

AC Milan a învins marţi seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia Cagliari, în optimile de finală ale Cupei Italiei.

Titularizat pentru acest meci, portarul milanez Mirante şi-a salvat echipa în minutul 4, iar după aceea şi-a intrat în rol Luka Jovic.

Atacantul sârb a deschis scorul pentru gazde în minutul 29, pentru ca în minutul 42 să stabilească rezultatul pauzei, 2-0 pentru Milan. Ambele goluri ale lui Jovic au venit din pasele decisive ale lui Theo Hernandez.

În minutul 50 a înscris şi Chaka Traore, dar Paulo Azzia a redus din diferenţă în minutul 87.

AC Milan s-a impus însă cu 4-1 după ce a înscris şi Rafa Leao, în minutul 90+1, calificându-se în sferturile de finală ale Cupei Italiei, unde va întâlni învingătoarea din meciul dintre Atalanta şi Sassuolo.

În ceea ce priveşte situaţia din Serie A, AC Milan se află pe locul 3, cu 36 de puncte după 18 etape, în timp ce Cagliari este prima sub linie retrogradării, cu 14 puncte.

Afla mai multe despre: ac milancagliaricupa italiei